Ana içeriğe atla

Cizre’nin ilk kadın belediye başkanı Leyla İmret’e Carl von Ossietzky,İnsan Hakları Ödülü

Güncel

Cizre’nin ilk kadın belediye başkanı Leyla İmret’e Uluslararası İnsan Hakları Ligi, Carl von Ossietzky Ödülü verildi.

Bianet’te yer alan habere göre; yYazılı açıklama yapan lig bu yılki Carl von Ossietzky ödülünün Cizre Belediye Eş Başkanı Leyla İmret ve insan hakları savunucusu Ottmar Miles Paul'e verildiğini duyurdu.

Almanya'da yaşayan İmret'in 2014 yılında yapılan seçimlerde Cizre Belediye Eş Başkanlığı görevini kazandığını hatırlatan ligin açıklaması şöyle:  "Leyla İmret seçimlerde yüzde 83'lük bir oranla seçildi. Savaşın ağır tahribatları olan Cizre'nin yeniden kalkınması ve kentte eşit bir yaşamın sağlanması için mücadele etti. Ancak 2015 yılında yapılan milletvekili seçimlerinin ardından Türk-Kürt savaşı yeniden kızıştı ve Cizre'de sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Daha sonra görevden alınan İmret hakkında soruşturmalar açılınca kendisi yeniden Almanya'ya dönmek zorunda kaldı.

'Savaş suçlarını ve insan hakları ihlallerini anlattı'

2018 yılında Paris'te gerçekleşen uluslararası mahkemede Cizre'de Türk devletinin savaş suçları ile insan hakları ihlallerini anlatı. Sürgünde seçimle seçildiği Cizre belediye eş başkanlığı görevine dönmesi için mücadele etti. Ayrıca kendisi Türkiye'de Kürt sorununun barışçıl çözümünden yana ve bunun için de çalışmalarını sürdürüyor."

Ödül, 16 Aralık günü Berlin'de gerçekleştirilecek törenle sahiplerine verilecek.

Daha önce kimler bu ödülü aldı?

Uluslararası İnsan Hakları Ligi, Carl von Ossietzky ödülünün 2016'da denizde mültecilerin kurtarılmasını amaçlayan "SOS-Mediterranee" projesine ve fotoğrafçı Kai Wiedenhöfer'ye verilmesini kararlaştırmıştı. 2014'de ise ödülü Edward Snowden, film yönetmeni Laura Poitras ve gazeteci Glenn Greenwald almıştı.

Leyla İmret kimdir?

Leyla İmret Şırnak'ta dünyaya geldi. 1992'de babasını kaybetti. Ailesiyle Mersin'e göç eden İmret, orada dört yıl yaşadıktan sonra 1996 yılında Almanya'ya giderek akrabalarının yanında yaşamını sürdürdü.  Leyla İmret Almanya'da da Pedagoji öğrenimi gördü.2013 yılında Türkiye'ye dönen Leyla İmret, Kadir Kunur ile birlikte Cizre Belediye başkanlığı için beraber eş-başkan adayı oldu.

2014 yerel seçimlerinde ise halkın %83'lük bir oyunu alarak BDP'den Cizre Belediye başkanı oldu. Cizre'de ilk kadın belediye başkanı oldu12 Eylül 2015'de görevinden uzaklaştırılan İmret, Almanya'da yaşıyor.

Carl von Ossietzky hakkında

Carl von Ossietzky, Alman yayıncı, yazar ve pasifist. 1935 Nobel Barış Ödülü sahibi. Ossietzky Alman barış derneği sekreteri olarak ve özellikle "militarizme karşı bir savaş organı" haline getirdiği "die weltbühne" dergisinin başyazarı sıfatıyla bu yolda büyük çabalar harcadı.

1931 yılında, gizli silahlanma planlarını açıkladığı için 18 ay hapse mahkûm edildi. Naziler iktidarı ele geçirdikten sonra onu toplama kampına gönderdiler. Kamp koşullarına daha fazla dayanamayan Ossietzky ve 1938 yılında öldü.

Yeni yorum ekle