Ana içeriğe atla

Bekir Kaya’dan mahkemeye: Savcı kaçar bu ülkeden, ben kaçmam

Güncel

 Yerine kayyum atandıktan sonra tutuklanan Van Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Bekir Kaya, yargılandığı davanın duruşmasında savcılığın “kaçma şüphesi var” mütalaasına karşılık, "Savcı kaçma şüphesinden söz ediyor. Savcı bilsin ki O bu ülkeden kaçar ama ben kaçmam" dedi.

Yerine kayyum atanan Van Büyükşehir Belediyesi tutuklu Eşbaşkanı Bekir Kaya ile belediye çalışanları Cuma Köylüoğlu Çetin Çiftçi, Zelal Tanlı, Mehmet Yalım Eryiğit, Can Tayan ve MEYA-DER yöneticileri İdris Şaybak ve Neriman Uyar, hakkında "Kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama", "Örgüt üyesi olmak", "Suç örgütlerinin isimlerini kullanarak tehditte bulunma" ve "Örgüte bilerek ve isteyerek yardım etme" iddialarıyla açılan davanın 7'inci duruşması Van 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

 Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre; Kaya, tutuklu bulunduğu Silivri Cezaevi'nden SEGBİS yöntemi ile duruşmaya katıldı. Duruşmaya 5 sayfalık mütalaa sunan savcılık, Bekir Kaya ile Cuma Köylüoğlu'nun "Örgüt Üyeliği"nden, Çetin Çiftçi, Zelal Tanlı, Mehmet Yalım Eryiğit, Can Tayan, İdris Şaybak ve Neriman Uyar'ın da "Örgüt propagandası" suçundan cezalandırılmasını istedi. Mütalaanın ardından kısa bir savunma yapan Bekir Kaya, "Savcı kaçma şüphesinden söz ediyor. Savcı bilsin ki O bu ülkeden kaçar ama ben kaçmam" dedi.

 “Yargılamanız DGM’ye rahmet okutuyor”

Kaya'nın ardından Van Baro Başkanı Murat Timur savunma yaptı. Timur, "Mahkemeniz ve yargılamalarınız Devlet Güvenlik Mahkemeleri'ne rahmet okutuyor. Bu davanın hukuki hiçbir tarafı yok. Birbirimizi kandırmayalım burada adil bir yargılama söz konusu değil. Bekir Kaya, belediyeye kayyum atansın diye tutuklandı. Bunun başka bir açıklaması yok. Sizden tahliye ve veya hiçbir şey talep etmiyoruz" diye belirtti.

 Savunmaların ardından kararını veren mahkeme heyeti, Bekir Kaya'nın tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı 18 Ekim 2018 tarihine erteledi.

Yeni yorum ekle