Ana içeriğe atla

Başkan Barzani: Ben Peşmergeyim ve hep Peşmerge kalacağım

Güncel

Kürdistan Başkanı Mesud Barzani, Al Arabiya televizyonuna verdiği röportajda, referandum, bağımsızlık, Bağdat ve komşu ülkelerle ilişkiler ve terör örgütü IŞİD ile mücadele konularında önemli açıklamalar yaptı.

Bağımsızlık referandumu kararının Kürdistan halkının almış olduğu doğru ve isabetli bir karar olduğunu belirten Başkan Barzani, “Kendi öz gücüne dayanmayan hiçbir halk, nihai amacına ulaşamaz" dedi.

Referandumun ertelenmesini isteyenlerin argümanlarının zayıf olduğunun altını çizen Kürdistan Başkanı Barzani, bu kesimlerin referandumun ertelenmesini istediklerini ancak referanduma karşı çıkamadıklarını belirterek, şöyle konuştu: "Biz, referandumda kesin kararlıyız. Referandumun ertelenmesinden yana olanlara ‘Ne yapmamızı istiyorsunuz? Bağdat ile anlaşmamızı mı? yoksa uluslararası sözleşmeleri esas almamızı mi? diye sorduk."

Irak Kürtlere karşı büyük suçlar işledi

Irak'taki yönetimlerin Kürdistan halkına karşı büyük suçlar işlediğini anlatan Başkan Barzani, "Irak devleti kurulduğu günden bu yana Kürtlere karşı büyük suçlar işlemiştir. Ancak Saddam'lı Baas rejiminin suçları, padişahlık döneminin suçlarıyla kıyaslanmayacak kadar büyüktü" ifadesini kullandı.

Bağdat yönetiminin Irak bütçesinden Kürdistan'a düşen pay ile Peşmerge ve memur maaşlarını kesmeden öncesine kadar Kürdistan yönetiminin tek başına petrolünü satmadığına dikkat Başkan Barzani, Kürdistan yönetiminin Bağdat'ın bu politikasından sonra kendi petrolünü satmaya başladığını söyledi.

Bağdat anayasayı çiğnedi

Başkan Barzani şöyle konuştu: “Biz, Bağdat'la Irak'ın çağdaş, demokratik bir devlet olması temelinde anlaştık. Ancak şu an bile dini-mezhepçi bir hükümet Irak'ı elinde bulunduruyor. 2003'te Kürdistan, politikalarında bugünkünden daha çok söz sahibi ve bağımsızdı. Ancak Bağdat anayasayı çiğneyerek olması gereken ortaklık hukukunu bozdu."

Referandumdan sonra da Bağdat ile diyaloğu kesmeyeceklerini, savaş ve çatışma istemediklerini vurgulayan Başkan Barzani, "Ancak referandumdan sonraki görüşmelerimizde ayrılıktan başka bir konuyu konuşmayacağız" dedi.

Kürdistan devleti, tüm Kürdistanlıların olacak

Kürdistan’ın bağımsızlık sürecine dair de önemli açıklamalarda bulunan Başkan Barzani, Kürdistan devletinin Arap, Türkmen, Ermeni, Asuri, Keldani ve diğer bütün etnik ve dini kesimlerin içinde özgürce yaşayacakları bir devlet olacağını vurgulayarak, “Kürdistan devleti, Kürdistan'da yaşayan herkesin devleti olacak. Her kesim bu devletin ortağı olacak. Ve devlet tüm kesimlerin sorunlarını çözen bir devlet olacak” ifadelerini kullandı.

Kürdistan'ın her parçası kendisiyle ilgili kararlarını kendisi verecek

Kürdistan'a komşu ülkelerdeki Kürtlerle ilgili de konuşan Başkan Barzani, "Kürdistan devleti, Kürdistan'ın diğer parçalarıyla hiçbir ilgisi olmayacak ve onların içişlerine karışmayacak. Ancak kendi ülkeleriyle barışçıl bir şekilde anlaşıp yaşamaları için yardımcı olacak. Her parça kendisiyle ilgili kararlarını kendisi verecek" diye konuştu.

İran'ın müdahalesine izin vermeyeceğiz

İran'ın Kürdistan'ın bağımsızlık referandumuna karşı tavrıyla ilgili de değerlendirmelerde bulunan Başkan Barzani, bu konuda Tahran yönetimini sert ifadelere eleştirdi.

İran ile herhangi bir sorun yaşamak istemediklerini, ortak çıkarlar ve iyi iki komşu ülke esaslarına göre ilişkileri geliştirmek istediklerini belirten Başkan Barzani, "İran Hewler'den çok Süleymaniye'de Kürdistan Bölgesi'nin iç işlerine karışıyor. İran'ın içişlerimize hiçbir şekilde karışmasına müsaade etmeyeceğiz" ifadelerini kullandı.

Ekonomide olumlu adımlar atılıyor

Kürdistan’daki ekonomik sıkıntılara da değinen Başkan Barzani, DAİŞ ile mücadele ve yaklaşık 2 milyonu bulan göçmenin Kürdistan’a sığınmasının ağır ekonomik yük getirdiğine dikkat çekti.

Bununla birlikte Bağdat yönetiminin Kürdistan bütçesini kesmesi ve petrol fiyatlarındaki büyük düşüşün de ekonomideki olumsuz tabloya etki ettiğini dile getiren Başkan Barzani, bütün bunların Kürdistan’daki kalkınma çabalarını aksattığını buna karşın atılan olumlu adımlar sayesinde sıkıntıların giderilmeye başladığını bildirdi.

Kürdistan'daki İslami partiler şiddeti reddediyor

Bir soru üzerine, Kürdistan'daki İslami kesimlerin durumuyla ilgili de konuşan Başkan Barzani, Kürdistan'da İslami parti ve hareketlerin var olduklarını, bunların şiddeti ret ettiklerini ve güvenlik ve siyasi konularda yasalara bağlı olduklarını belirtti.

Bağımsızlığın ilanından sonra görevimi gençlere devredeceğim

Kendisiyle ilgili soruları da yanıtlayan Başkan Barzani, Kürdistan'ın bağımsızlığının ilanından sonra siyasi görevini tamamlayacağını ve bu görevi gençlere devredeceğini söyledi.

Başkan Barzani görevini devrettikten sonra ne yapacağı yönündeki soruya ise şu karşılığı verdi: "Ben Peşmergeyim ve hep Peşmerge kalacağım."

Yeni yorum ekle