Ana içeriğe atla

Bağdat, Kürdistan Bölgesi'nin ismini değiştirdi

Güncel

Abadi Hükümeti’nin 2018 yılı Irak bütçesi yasa tasarısında Kürdistan Bölgesi’nin ismini "Kürdistan İller Hükümeti" olarak değiştirdiği belirtildi.

Irak hükümetinin eskiden olduğu gibi yine Haşdi Şabi'ye silah vereceği kaydedildi. BasNews'e konuşan Irak parlamnetosu PDK parlamenteri Eşwaq Caf, " Irak'ın 2018 yılı bütçe tasarısı yeniden parlamentoya gönderildi. Tasarıda Kürdistan Bölgesi'nin ismi "Kürdistan İller Hükümeti" olarak tanımlanmış. Kürdistan'ın bütçe payı da İllerin nüfus oranına gör dağıtılacağı belirtiliyor" dedi.

Eşwaq Caf, askeri harcama ve silah alımına ilişkin yapılan düzenleme hakkında ise şu bilgileri paylaştı: "Irak Savunma Bakanlığı, istihbarat ve Haşdi Şabi'ye silah, askeri teçhizat ve patlayıcı için yine bütçe ayrıldı. Ancak Peşmerge Güçleri için bir dinar kadar bütçe bile ayrılmadı.

 Tasarıda sadece Kürdistan'ın eski elektrik borcu var onu da Halepçe'deki su projesine dönüştürmüş. Bunların hepsi için 22 milyon dolar ayrılmış. Merkez Bankası'nın 500 milyon dolar borcu var. Bu borçlar için Kürdistan Bölgesi'ne sadece 1,6 milyon dolar ayrılmış durumda"

Yeni yorum ekle