Ana içeriğe atla

ABD'nin ödül kararı sonrası PKK'den ilk açıklama

Güncel

ABD’nin dün 3 üst düzey PKK yöneticisinin yerini ihbar edenlere ödül verilmesi kararı, PKK'nin üst yapılanması Kürdistan Topluluklar Birliği (KCK) tarafından eleştirildi.

KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı tarafından yapılan açıklamada, ABD’nin kararı, "uluslararası komplonun parçası" olarak değerlendirdi.

ABD’nin, PKK kurucuları ve yöneticilerinden KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Cemil Bayık, PKK Yürütme Komitesi üyesi Duran Kalkan ve Murat Karayılan’a ilişkin çıkardığı karara tepki gösteren KCK, “Önder Apo’ya yönelik komplonun bir parçası olarak gerçekleşen bu saldırıya karşı halkımız ve demokrasi güçleri derhal ayağa kalkmalıdır. Bu saldırıya karşı tutum Önder Apo’nun özgürlüğü ve komploya karşı mücadele ile birleştirilmeli, bu yönlü mücadele Kürtlerin bulunduğu her yerde tüm demokrasi güçleriyle birlikte yaygınca sürdürülmelidir” dedi.

KCK’nin yazılı açıklamasında özetle şunlar belirtildi:

“ABD ideolojik ve politik saiklerle, mesnetsiz gerekçelerle bu gerçekliği tersyüz edemez” denilen açıklamada, “ABD yönetimi meşruiyet aldığı Amerika halkına da bu çirkin iftiralarını inandıramaz. ABD’nin bu tutumu ve kararı siyasi ve ekonomik çıkarlarla verilmiş ve kendini soykırımcı sömürgeci güçlerin suç ortağı yapmış bir karardır. Halkımız ve demokrasi güçleri ABD’den 1999’da Önder Apo’ya yönelik gerçekleştirilen komplonun özeleştirisi olacak bir tutum beklerken böyle bir tutum takınması bugün halklar, yarın da tarih tarafından yargılanacaktır” ifadeleri kullanıldı.

“Bu mesnetsiz ve ahlak dışı karar karşısında Kürt halkının, Ortadoğu halklarının ve tüm dünyadaki demokrasi güçlerinin sessiz kalması düşünülemez. Önder Apo’nun özgürlüğünün istendiği ve PKK'nin Avrupa’daki terör örgütleri listesinden çıkarılmasının tartışıldığı bugünlerde Duran Kalkan, Cemil Bayık ve Murat Karayılan yoldaşlarımıza yönelik bu saldırıya karşı halkımızın ve demokrasi güçlerinin mutlaka bir tutumu, duruşu ve mücadelesi olmalıdır."

Yeni yorum ekle