Ana içeriğe atla

ABD'li yetkililer: Kürtler birlik olmazsa kazanımlarını koruyamazlar

Güncel

ABD Başkanı Donald Trump’ın Suriye’den çekilme kararı ardından ABD ve koalisyon güçlerinin gerek Demokratik Suriye Güçleri (DSG) gerekse Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) yetkilileriyle görüşme trafiği hızlandı.

16 Şubat’ta ENKS çatısı altındaki bazı siyasi partiler, koalisyon güçleri temsilcileriyle bir araya gelirken, 18 Şubat’ta da ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Joseph Votel, DSG komutanı “Mazlum Kobani” kod adlı Şahin Cilo ile görüştü.

ENKS yetkilileri, Koalisyon güçleri temsilcilerinin kendilerine “Kürtler birlik olmazsa kazanımlarını korumaları zor” dediklerini aktardı.

K24’e konuşan Suriye Kürdistan Demokrat Partisi (KDP-S) Politbüro Üyesi Abdülkerim Muhammed, ENKS ve koalisyon temsilcilerinin görüşmesiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Koalisyon güçleri temsilcisinin kendilerine daha birçok görüşme olacağını söylediğini belirten Abdülkerim Muhammed, “Anlaşma zemini olduğunu bildirdiler. Güvenli bölgelerin oluşumunu konuştuk. En önemli ise ABD üst düzey komutanları Kürtleri destekliyor” dedi.

ABD’li askeri yetkililerin Suriye’den çekilseler bile Kürtleri korumaya devam edeceklerini dile getirdiğini vurgulayan Muhammed, “Kürtlerin korunması isteniyor bizden, biz de bunu bu kez yapacağız’ dediler bize. ABD’lilerde o rahatlığı gördüm” ifadelerini kullandı.

Yeni yorum ekle