Ana içeriğe atla

ABD’li uzman: Suriye'de en iyi çözüm federasyon

Güncel
Suriye krizinin çözümü için yapılan uluslararası görüşmeler sonuçsuz kalırken, bazı Batı Kürdistanlı (Rojava) siyasetçiler uzun zaman alacağı görüşünde, siyasi uzmanlar ise en iyi çözümün federal bir Suriye olduğunu belirtiyor.

Astana görüşmelerinin sonuçsuz kalmasının ardından Suriye krizinin çözümü yeniden bir belirsizliğe doğru yol aldı.

Bazı Rojavalı siyasetçiler, Rusya ve rejimin tavrının çözümün gecikmesine neden olduğunu savunuyor.

Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) yetkilisi Mihsin Tahir, “Rusya’nın attığı adımlar ABD ve uluslararası kurumlar tarafından olumlu karşılandı. Bu, Suriye’de pratik anlamda yerlerini aldıkları anlamına geliyor. ABD, Rusya ‘evet’ derse aralarındaki tüm çelişkilere rağmen bir çözüm sağlanabilir ancak bunun uzun zaman alacağını düşünüyorum” dedi.

Suriye’de siyasi çözümün belirsizliğe sürüklenmesinin, içerde özellikle Kürt sorununun çözümünü de olumsuz etkilediği belirtiliyor.

ABD’li araştırmacı David L. Phillips, Suriye için en uygun çözümün federal sitem olduğunu söyledi.

“Kürtlerin Suriye’de bağımsız bir devlet kurmak istediklerine inanmıyorum” diyen David L. Phillips, “Kürtler kaderleri hakkında söz sahibi olabilecekleri, kültür ve haklarını koruyabilecekleri bir sistem istiyor. Bunların anayasada garanti altına alındığı bir sistem. Suriye’nin bir bütün olarak kalacağı ancak iktidarın paylaşılacağı bir sistem en uygun çözüm olacaktır” ifadelerini kullandı.

Yeni yorum ekle