Ana içeriğe atla

ABD, İngiltere ve Fransa'nın ortak operasyonla Suriye'ye yapılan füze saldırısının bilançosu

Güncel

ABD, İngiltere ve Fransa'nın Suriye'ye düzenlediği ortak operasyonundan sonra "altyapının yeniden inşasının maliyetinin 400 milyar dolar dolayında olduğu" öne sürüldü.

Beşar Esad’ın geçen hafta Doğu Guta’nın Duma bölgesinde kimyasal silah kullandığı iddiasıyla yaşanan gerilimin sonunda ABD-İngiltere ve Fransa ortak operasyon düzenleyerek bazı kilit noktaları vurdu.

Operasyon sonrasında taraflardan peş peşe açıklamalar gelirken, Rus haber ajansları bölgeden özel haber yaptı.

Rus haber ajansları, Esad’ın bugün Rus siyasetçi ve vekillerle bir araya geldiğini aktardı.

Haberde, Esad’ın operasyon hakkında “saldırganca bir tutum” yorumunu yaptığı ifade edilirken Rus siyasetçiler,in “Esad’ın morali iyiydi ve Sovyet döneminden kalma hava savunma sistemini övdü” yorumunu yaptığı belirtildi.

Esad’ın Rusya’dan gelen ülkeyi ziyaret etme davetini kabul ettiği belirtildi. Henüz kesin tarihi bilinmeyen bu ziyaret Rusya’nın Hantı-Mansi bölgesinde gerçekleşecek.

Görüşmenin ardından açıklamalarda bulunan Rus vekil Sergey Jeleznyak da Esad'ın, ABD, İngiltere ve Fransa'nın füze saldırısını püskürttüğü iddia edilen Sovyet yapımı silahlardan övgüyle bahsettiğini aktardı.

Heyete başkanlık eden Sablin, Esad'ın görüşmede, "Altyapının yeniden inşası çok önemli bir konu. Maliyeti en az 400 milyar dolar olacak. Bunun için 10 ile 15 yıla ihtiyaç var" dediğini aktardı.

Yeni yorum ekle