Ana içeriğe atla

Krizin en sert göstergesi evlerden çıkan cansız bedenler

Ekonomi
Türkiye

Türkiye'deki ekonomik krizi değerlendiren Karar Gazetesi yazarı Kahveci, evlerden çıkan cansız bedenlerin Türkiye'nin yaşadığı ekonomik krizin en somut göstergesi olduğuna dikkat çekti.

Karar Gazetesi ekonomi yazarı İbrahim Kahveci'nin değerlendirmesinin öne çıkan bölümü şöyle:

 “Yıllarca oluk oluk akan yabancı sermaye döneminde yollarımız ithal arabalarla dolarken, ekonomiyi de bu araba sayısı ile değerlendirdik. Kimse gerçek verilere bakmadı; kimse aslında gelişmediğimizi, tersine şiştiğimizi kabullenmedik.

Bugün eskiye atıf yapan Bakan Berat Albayrak eskinin daha sert şişmelerinden bir örnek tablo hazırlıyor. Negatif faizle dağıtılan kamu bankası kredileri ile adeta borçlanın ve tüketin deniliyor”

“İnsanlar evlerinde ekmek, yemek hesabı yaparken kamunun daha dikkatli olması ve tevazu göstermesi gerekmiyor mu?” diyen Kahveci, “Kısaca söylemek istediğim şudur: Krizi artık finansal göstergelere bakarak kimse değerlendirmesin. Bu taaa geçen yıl Ağustos ayında kur zirve yapınca yazdım. Kriz artık reeldir ve reel bakış gerektiriyor. Reel bakışın da en sert göstergesi evlerden çıkan cansız bedenler değil midir?  Daha neye bakmalıyız?” ifadesini kullandı.

 

Yeni yorum ekle