Ana içeriğe atla

Dolar 4,70'e düşer mi?

Ekonomi

Türkiye ekonomisinde özellikle dolar bazlı bir pozitif gelişme süreci gözlemleniyor. Ekonomistler geçiçi bir iyileşme uyarısı yaparken Fransız bankası Societe General, dolarda kurun 4.70'e düşeceği tahmini ile dikkat çekti.

Avrasya Yatırım Stratejisti Evren Devrim Zelyut, bu tahmine ilişkin olarak siyasi gelişmelere işaret ediyor.

Son 10 gündür Avrupalı ve Amerikalı bankaların Türk lirası lehine tavsiyeler verdiğine dikkat çeken Zelyut, Societe General’in 4,70 tahmini yaparken yüksek kur faizinin ve yaptırım tehditlerinin savuşturulmasının TL’yi cazip kıldığını söylediğini vurguluyor.

“ABD, Türkiye’ye neden yaptırım getirmez?” sorusuna cevap arayan Zelyut, burada Fırat’ın doğusuna operasyonun engellenebileceği etkisinin olduğunu dile getiriyor.

İki ülke arasında varılan “güvenli bölge” mutabakatının ABD lehine olduğunu belirten ekonomist, “Türkiye’nin Kuzey Suriye’de taviz vermesi hâlinde çok daha büyük problemlerle karşılaşacağını” öne sürüyor.

“Yabancı bankaların da dolarda düşük seviyeler işaret etmesi bizi bölmeye kadar götürecek korkunç bir gerçeği akıllara getiriyor” diyen Zelyut, “Durduk yere bu tavsiyeler olmaz” görüşünü savunuyor.

 

Yeni yorum ekle