Ana içeriğe atla

Doğu Kürdistan'da 1500 yıllık gizemli keşif

Doğu Kürdistan

Yaklaşık 115 kilometre uzunluğundaki duvar, Doğu Kürdistanı’nın Kirmanşan Eyaleti sınırlarındaki SerPol Zehab kentinde bulundu. Duvarın tahmini hacminin yaklaşık bir milyon metreküp taş olması nedeniyle, işgücü, malzeme ve zaman açısından önemli kaynaklar gerektirmiş olması gerekiyor.

Yapı, kuzeydeki Bamu Dağları’ndan güneydeki Zhaw Marg köyü yakınlarındaki bir bölgeye doğru, kuzey-güneyi yönünde uzanıyor.

Duvar boyunca bulunan çanak çömlekler, duvarın MÖ 4. ila MS 6. yüzyıllar arasında yapıldığını gösteriyor. Taş duvar boyunca yıkılan yapıların kalıntıları yer yer görünebiliyor. Bun yapılar, küçük kuleler veya binalar ile ilişkili olabilir.

uvarın kendisi, taşlar ve kayalar gibi doğal yerel malzemelerden yapılmış, harç olarak alçı taşı kullanılmış.Söz konusu duvarın varlığı, arkeologlar tarafından daha önce bilinmiyordu, ancak yakınında yaşayan Kürt halkı arasında sözkonusu duvar uzun zamandır biliyordu ve onu Duvarî Gawrî(Gavur Duvarı) olarak adlandırmıştı.

Gizemli duvar

Arkeologlar, yapıyı kimlerin ve hangi amaç için yaptıklarını bilmiyorlar. Kalıntıların zayıf korunması nedeniyle, bilim insanları duvarın tam genişliğinden ve yüksekliğinden bile emin değiller. En iyi tahminleri 4 metre genişliğinde ve yaklaşık 3 metre yüksekliğinde olduğu yönünde.

Duvarın savunma amaçlı mı yoksa sembolik amaçlı mı yapıldığı da belli değil.

Araştırmacılara göre bu duvar, eski bir imparatorluğun sınırını, belki de MÖ 247 ile MS 224 arasında gelişen Partların veya MS 224-651 yılları arasında varlığını sürdürmüş olan Sasanilere ait olabilir. İran’ın batısındaki her iki imparatorluk da büyük kaleler, şehirler ve sulama sistemleri inşa etmişti, bu yüzden her ikisinin de Duvarî Gawrî inşa edecek kaynağı vardı.

Yeni keşfedilen Duvarî Gawrî, İran tek antik uzun duvar değil. Arkeologlar daha önce İran’ın kuzey ve kuzeydoğu bölgelerindeki Doğu Kürdistan bölgelerinde benzer yapılar buldular. Bunların savunma amaçlı bir amacı olabilirdi.

Araştırmacılar gelecekte Gawri Duvarı üzerinde daha fazla araştırma yapmayı umuyor.

9 Yorum

Yorumlar

Duwari Gewri kürdçede Gavur duvarından ziyade Büyük Duwar manasına gelir.(Gir ya da gewra büyük demektir)

Değerli olsaydınız yeriniz yurdunuz olurdu. Dağda yaşamaz insan olurdunuz.

Fransanın özgürleştirme bilincine kanıp it gibi kullanılmazdınız 100yıldır yaşadığınız bölgede huzur yok. Çoğunuz da zaten o bölgede değilsiniz zira internet yok.

ÖNCELİKLE ŞU KULLANDIĞIN AŞŞAĞILAYICI DİLİ TERK ET VE TÜRKÇE KONUŞ. 

 KÜRD TÜRK KARDEŞTİR SEN ANLADIĞIM KADARIYLA BU GÖRÜŞTE DEĞİLSİN.

AMA BİR KÜRD OLARAK KÜRDLERE HAKARET ETMENE GÖZ YUMAMAM.

KÜRDÜNDE TÜRKE AYNI TERBİYESİZLİĞİ YAPMASINI HOŞ GÖRMÜYORUM.

Kürdistan neresi? Kürt bile olmayıp yalan yere Kürtleri savunanlar ki sebepleri bölgedeki insanlara rahat yüzü göstermemek ve Türk ve Kürtleri birbirine düşman etmek olanların hayali ülkesi mi???

Ha yani Türksün,Türk İlk olarak Çin tarihinde geçiyor ve 3 kelimeden Oluşuyor;"Kurdurmuş Saldırgan Köpek"Bu günkü Kore ile Çin sınırında Birikmiş o dünemin azılı katil hırsızlarından oluşan guruplar.Bunun için DN doğrulanı yap.Kesin DR şirmesin 4 Döncü dedni bilmitorsun.Sonrasında Moğal barabarları,Ve bu günü  IŞİDleri Osmanlı çeteleri aynı Yöntem Kuduz Köpekler gibi girdiği bölgelere saldırıp ganimet topliyarak anadoluya geldi.Ha sen türksün İş o çeteler girdiği Bölgelerde Tecavüz ettikleri kadınlardan doğan tecavüz kırıntıları devşirip onlara Türk ismi yani  orjinal adı Çincede  Kudurmuşd Saldırgan İtler.Bak O barbarlar senin  büyük Nene tecavüz etmişler senin 2 veya 3 kuşak öncesi deden çıkmış ortaya yani Tecavüz kırıntısı.Şimdi Kürt  Varmıdır,yokmudur  geç orayı,sen kimsin tecavüz Kırıntısı,IŞİD sulali Önce Nene tecavüz edip senin  Dedenin tecavüz Kırıntısı Doğmasına Sebep onların kim olduklarını öğren.ön ce bakim Sonra nenenin tecavüzcüsü kim  ona ona bak Sonra Kürt varmı yok mu Sorusuna bak Tecavüz Kırıntısı devşirme soysuzu.

Yeni yorum ekle