Ana içeriğe atla

Bangladeş’te muson felaketi: 114 ölü

Doğa ve Çevre

Bangladeş’te muson yağmurlarının neden olduğu felaket ağır bilançoya neden oldu. Yetkililer tarafından yapılan açıklamaya göre, sadece Çarşamba gününden beri 30 dolayında kişi aşırı yağışlar nedeniyle yaşamını yitirdi. Musonların neden olduğu taşkınlarda ölenlerin sayısı toplamda 114 oldu.

Kurbanların çoğunun toprak kaymaları veya yıldırım çarpması sonucu hayatını kaybettiği belirtildi. Perşembe günü Cemalpur kasabasında bir ırmakta su seviyesinin yükselmesi nedeniyle alabora olan bir gemide yaşları 6 ila 18 arsında değişen beş kız çocuğu hayatını kaybetti.

Himalayalardan gelen Brahmaputr nehrinde su seviyesi önemli bir şekilde yükselerek, 1 milyon 200 bin kişiyi etkiledi. Yerel yetkililere göre bu nehrin seviyesi 1975’den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. Mymensingh kasabasında altı köy, bir bendin kopması sonucu sular altında kaldı, 2 bin kişi evlerini terk etmek zorunda kaldı.

Uzakdoğu Asya ülkeleri yılın bir çok mevsiminde muson yağmurlarıyla boğuşuyor. Her yıl yaşanan felaketlerde binlerce insan yaşamını yitiriyor, milyonlarcası evlerinden oluyor.

Yeni yorum ekle