Ana içeriğe atla

Suriye'de iki kürt partisi anlaştı: Şam ile diyalog, Türk birliklerinin çıkarılması...

Rojava
Suriye

Suriye Kürt İlerici Demokrasi Partisi (PDPKS) ve Kürt Demokratik Birlik Partisi (PYDKS) liderleri, Suriye hükümetiyle diyalog kurma çabalarının birleştirilmesi gerektiğini belirtti. İki parti, Türkiye'nin Suriye'den çıkması için de çaba gösterecek.

Suriye Kürtleri Demokratik Birlik Partisi (Yekitî) ve Suriye Kürtleri İlerici Demokrat Partisi bugün ortak basın açıklaması düzenledi.  Qamişlo kentindeki Cegerxwin salonunda düzenlenen basın toplantısına iki partinin genel sekreterleri Mihêdîn Şêx Elî ve Ebdulhemîd Derwîş ile parti üyeleri katıldı. Basın toplantısında iki partinin ortak bir anlaşmaya vardığı belirtildi.
Konferansta BM Güvenlik Konseyi'nin 2254 sayılı kararına uygun olarak Suriye krizine çözüm bulunmasını sağlayacak sonuçlar elde edilmesinin amaçlandığını belirten partiler, El Kaide ve IŞİD gibi askeri kanada sahip siyasi İslam projeleriyle mücadele için güçleri birleştirme çağrısı yaptı.

Ortak bir açıklama yapan PDPKS ve PYDKS, "Taraflar, Suriye krizinin önceki yıllarında askeri seçeneğin başarısız olması sonrası barış ve güvenliği sağlamak için her türlü çabayı gösterme ve Suriye Ulusal Konferansı'nın toplanması gerekliliği dahilinde Şam yönetimi ve tüm siyasi güçlerle diyaloğa odaklanma konusunda mutabakat sağladı" ifadelerini kullandı.

Anlaşmada bölgede barış ve güvenliğin oluşturulması, bölgedeki tüm güçler ve rejim ile diyalogların geliştirilmesi, siyasi, sosyal ve kültürel faaliyetlerin yürütülmesi, Kuzey ve Doğu Suriye topraklarında Efrîn'den Idlib'e kadar Türk ordusunun Suriye’nin uluslararası sınırlarından çıkarılması gibi maddelerin yer aldığı belirtildi.

Anlaşma maddelerinin okunması ardından, anlaşma metnini imzalandı ve anlaşmanın maddelerine göre hareket edecekleri sözünü verdiler.

 

Yeni yorum ekle