Ana içeriğe atla

Rus yazardan Kürt yorumu: "Kendi aptallıkları yüzünden hep acı çeken Kürtler"

Rojava

Tsargrad TV sitesinde çıkan yazıda Aleksandr Pokrovskiy ‘ABD’nin teröre destek vermekle Türklere karşı duyduğu korku arasında yolunu şaşırdığı’ yorumunu yaptı. Yazar, güvenli bölge anlaşması ile İdlib’de yaşananlar arasında bağlantı kuruyor.

Pokrovskiy’ye göre, ‘teröristleri bastırmak şartıyla Moskova ve Şam’la anlaşıp İdlib üzerine siyasi kontrol elde eden’ Ankara, bu anlaşma kapsamındaki yükümlülüğünü yerine getirmedi; ‘Türkiye yanlısı militanlar El Nusra’ya teslim oldu veya yok edildi’.

Türkiye Suriye'de kendisini ispatlamak zorunda

Yazarın deyişiyle, “Şimdi Suriye ordusu durumu düzeltmeye çalışırken Türkler buna göz yummak zorunda.” Pokrovskiy bu noktada, ‘Türkiye’nin Suriye’de kendisini ispatlamak zorunda olduğu’ yorumunu yapıyor ve bunun için de ‘kendi aptallıkları yüzünden hep acı çeken Kürtleri seçtiğini’ savunuyor.

Suriyeli Kürtlerin ‘herkesin herkese karşı yürüttüğü iç savaş sırasında IŞİD’e kafa tuttuktan sonra gerçek otonomi hayalini kurmaya başladığını’ belirten Pokrovskiy, olası bir Kürt devletinin ‘Türkiye’ye karşı başlatılacak terör savaşının üssü haline geleceğini’ düşünen Türkiye’nin bu gelişmeye ‘sinirlendiğini’ yazıyor.

Yazara göre, bu dönemde bir süreliğine Kürtlere yakınlaşan Moskova karşılık görmeyip uzaklaştı; “Kürtler de ABD’nin himayesine girdi.”

Pokrovskiy’ye göre Türkiye’nin şu anki planı, ‘kendi kontrol ettiği haydutları’ İdlib’den tahliye etmek; ‘onların kanı’ ile de ‘Kürtlerin Suriye’nin kuzeydoğusundan atılmasını ödemek.’

Yazar ‘artık “Türklerin de buralara göz diktiğini’ öne sürerek, “Desteklediği IŞİD, desteklediği Kürtler ve NATO müttefiki Türkiye arasında yolunu şaşıran ABD, düştüğü tuzaktan nasıl çıkacağını bilemiyor” ifadelerini kullandı.

 

Yeni yorum ekle