Ana içeriğe atla

ÖSO, IŞİD'i aratmıyor: YPJ'li cenazesine işkence görüntüleri infial yarattı

Batı Kürdistan

Afrin operasyonunda çekildiği bildirilen ve ÖSO grupları tarafından Kürt bir kadın savaşçısının cenazesine işkence yapılmasına ait görüntüler infial yarattı. Görüntüler hakkında açıklama yapan YPJ komutanı bu insanlık dışıtür uygulamaların gözlerini korkutmadığını aksine kinlerini arttırdığını söyledi.

Önceki gün Türkiye destekli Özgür Suriye Ordusu(ÖSO) üyelerinin Afrin’de öldürülen bir Kadın Savunma Birlikleri(YPJ) üyesinin cenazesine yaptığı işkencenin görüntüleri sosyal medya üzerinden dolaşıma girdi. Cenazeye yapılanlar hakaret ve işkence büyük tepki toplarken,Guardian ve Reuters gibi uluslararası basın da ÖSO’nun bu yaptığını sayfalarına taşıdı.

Afrin’e yönelik operasyona TSK ile birlikte  katılan ÖSO gruplarının işkence ettiği kadın savaşçının görüntülerin , Barîn Kobanê  isimli YPJ savaşçına ait olduğu bildirildi. 13 saniyelik görüntülerde hayatını kaybeden Kürt kadın savaşçısının çıplak bedenine ÖSO gruplarınca tekmelendiği ve gögüslerine basıldığı görünüyor. Görüntüleri buradan izleyebilirsiniz.

İngiltere merkezli Suriyeli muhalif oluşum Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) sözkonusu görüntüleri sayfasında paylaştı.

Yeni yorum ekle