Ana içeriğe atla

ENKS'den Efrin yorumu: İzin vermeyeceğiz!

Batı Kürdistan

ENKS’nin Kürdistan Bölgesi Temsilciliği Meclis Başkanı Cedan Ali, Efrin’de sadece Kürt milletinin zararlı çıktığını söylerek Kentin demografisinin değişmesine izin vermeyeceklerini belirtti.

Cedan Ali, Efrin’in tamamen TSK ve ÖSO tarafından kontrol altına alındığını doğrulanmadığını belirtti.

Kent merkezinde çatışmalar devam ettiğini belirten Cedan Ali,  Kürtlerin birlik olmamasının Efrin’in düşmesinin temel nedeni olarak gördüğünü ifade etti.

Antep’te Efrin için bugün düzenlenen konferansı boykot ettiklerini ifade eden Cedan Ali,  “Efrin’de daha önce Kürt yönetimi için yaşandığı gibi bir defakto yaşandı. Efrin defakto olarak Türkiye’nin eline geçti. Yaşanan Amerika, Rusya dahil bütün tarafların yenilgisidir. Tarafların hiçbiri razı değil. ancak zararlı olan sadece Kürt millettidir.”

Cedan sözlerine şunları ekledi:

“2 ay direnildi, çok kurbanlar verildi. Ancak güç dengesi söz konusu değil; karşındaki  NATO üyesi olan bir ülke. Efrin’in Kürtler  tarafından yönetilmesini arzu ediyoruz. Efrin’de gelecekte kurulacak yönetimide etkili olmaya çalışıyoruz. Kentin demografisinin değişmesine izin vermeyeceğiz. Efrin’de 2 ay direndiler ellerine sağlık. Şehit aileleri ve milletimizi başı sağ olsun. 2 ay b oyunca direnmeleri çok önemli.

Sonuna kadar PYD’nin politikasına karşıyız. Önceliğimiz Kürt halkının başına gelenleri hafiletmek için bir şeyler yapmaktır. ÖSO veya başka ad altında başka grupların Efrin veya Kürdistan’a geçmesini kabul etmeyeceğiz. Bu Efrin’in demografi için bir tehditdir.”

Yeni yorum ekle