Ana içeriğe atla

Efrin'e Doğu Guta'dan getirilen cihatçılar yerleştiriliyor

Batı Kürdistan

Türkiye destekli Özgür Suriye Ordusu’na (ÖSO) bağlı gruplar ve TSK’nın eline geçen Efrin kentine Doğu Guta’dan tahliye edilen cihatçı grupların yerleştirildiği, evlerine dönmek isteyen Efrin halkına ise izin verilmediği bildiriliyor.

15 Mart’ta TSK ve Türkiye destekli milis gruplarının kontrolüne geçen Efrin’e   Doğu Guta’da Suriye rejimine karşı savaşan ve Rusya’nın arabuluculuğu ile tahliye edilen cihatçı savaçılar ile ailelerinin yerleştirildiği öğrenildi.

Efrin’de yaşayan ve adının açıklanmasını istemeyen bir Kürt aktivistin BasNews’e aktardığına göre; Efrin’e dönmek isteyen bölge halkının 'Zeytin Dalı' operasyonuna bağlı cihatçı gruplar tarafından engelleniyor.

Kürt aktivist Cumartesi günü Efrin’in kuzey doğusunda yer alan Azez ilçesinden getirilen Türkiye’nin desteklediği Arap  cihatçı gruplarına ait 15 ailenin Ezdi köyü Katma’ya,  dün ise Doğu Guta’dan getirilen  50 çihatçı ailenin Raco ilçesine bağlı köylere yerleştirildiğini söyledi.

Efrin’den bildiren Kürt aktivist,  Efrin’in Cinderes ilçesinin Kefîrsafra ve Kuran köylerine dönmek isteyen  Kürt ailerin  geçişine ÖSO’ya bağlı grupların izin vermediğini kaydetti.

Ayrıca Efrinli 20 kişinin ÖSO tarafından tutuklanarak bilinmeyen bir yere götürüldüğü öğrenildi.

BasNews’e konuşan yerel aktivist ÖSO’ya bağlı bazı grupların hâlâ Efrin’deki evleri ve iş yerlerini yağmalaya devam ettiğini sözlerine ekledi.

12 Nisan'da Efrin'in  ileri gelenlerinin gerçekleştirdiği bir  oylama ile geçici yerel meclis kurulmuştu.

20 sandalyeli meclisin üyeleri 11'i Kürt, 8'i Arap ve biri de Türkmenler arasından seçilmişti. Meclisin başkanlığına ise Kürt temsilciler arasından  Züheyir Haydar getirilmişti. Haydar yaptığı açıklamada Efrin halkının evlerine dönmesini istemişti.

Yeni yorum ekle