Ana içeriğe atla

DSM: IŞİD'in kördüğüm olmuş sorunları var

Batı Kürdistan
Suriye

Demokratik Suriye Meclisi (DSM) Yürütme Kurulu Başkanı Îlham Ehmed, Demokratik Suriye Güçleri’nin (DSG), IŞİD karşısındaki zaferini bütün Suriye halklarına kutlayarak, “IŞİD’in coğrafi olarak bitirilmesi yetmemektedir. Önümüzde daha yoğun bir süreç var. Sayıları 5 bini bulan tutuklu IŞİD'liler konusu halen tamamlanmış değil. Bunların uluslararası bir mahkemede yargılanması gerekiyor.”

Deyr-ez Zor’daki Omer Petrol Sahası’nda konuşma yapan Demokratik Suriye Meclisi (DSM) Yürütme Kurulu Başkanı Îlham Ehmed, IŞİD'e karşı elde edilen zaferin, Kuzey ve Doğu Suriye halklarına ve YPJ ile uluslararası koalisyon güçleri başta olmak üzere IŞİD’le mücadele eden tüm askeri kuvvetlere kutlu olmasını diledi. Îlham Ehmed, konuşmasının başında, Kuzey ve Doğu Suriye topraklarını özgürleştirmek adına şehit düşenleri de andı.

Îlham Ehmed konuşmasında, “Tarihi anlar yaşıyoruz. Tarih bu olayı, yurtsever halkımızın ve askeri güçlerimizin emeklerini altın harflerle yazacaktır. Güçlerimiz 5 yıldır, ülkemizi parçalayan bu hastalığa karşı mücadele etmiş ve büyük emeklerin ardından özgür yaşam geri gelmiştir” ifadelerini kullandı.

IŞİD tehlikesinin bölgede halen tam olarak bitmediğine de dikkat çeken Îlham Ehmed konuşmasını şöyle sürdürdü: “Terörün yenilgisinin ilan edildiği şu anlarda, Suriye’nin diğer bölgelerinde halen tehlikenin devam ettiğini biliyoruz. Coğrafi kurtuluş sürecinin terörü tam olarak bitirmek anlamına gelmediğini belirtiyoruz. Çünkü halen hücre yapılanmaları var. Hücre yapılanmaları ya da bölgesel güçlerin aracılığıyla IŞİD'in yeniden ortaya çıkma tehlikesi mevcut. Hücre yapılanmalarına karşı geliştirilecek operasyonlardan dolayı gelecek süreç daha yoğun olacak.

Bununla birlikte sayısı 5 bini bulan tutuklu IŞİD’liler meselesi var ve bunların uluslararası mahkemelerde yargılanması gerekiyor. Ayrıca sayısı 80 bin olan kördüğüm halini almış IŞİD’li aileler konusunun da çözüme kavuşması gerekiyor. DSM olarak bu sorunların çözümü için, uluslararası desteğin ve sorumlulukların devam etmesi gerektiği kanısındayız.”

Îlham Ehmed, konuşmasında sahadaki aktif güçlere ve uluslararası topluma, Suriye krizinin siyasi çözümünde katılım göstermeleri ve göç edenlerin ülkelerine geri dönebilmeleri için olumlu rol oynamaları çağrısında bulunda.

DSM Yürütme Kurulu Başkanı Îlham Ehmed son olarak şunları söyledi: “Bu zafer hamlesinin barışa doğru büyük bir adım olmasını diliyor, siyasi sürecin Özerk Yönetim temsilcileri olmadan başarıya ulaşamayacağını bir kez daha belirtiyorum.”

 

Yeni yorum ekle