Ana içeriğe atla

DSM: ABD, Türkiye’ye izin vermez

Batı Kürdistan

Demokratik Suriye Meclisi (DSM) Washington Temsilcisi Sinem Muhammed, ABD’nin Suriye’den çekilmeyeceğini ve Türkiye’nin Minbic’e yönelik şartlarını kabul etmeyeceğini söyledi.

K24'e konuşan DSM Washington Temsilcisi Sinem Muhammed, ABD’nin Suriye’den çekilmeyeceğini belirtti.

Suriye’de güvenliğin sağlanmadan ABD’nin bölgeden çekilmeyeceğini savunan Muhammed, “Bundan dolayı ABD Fırat’ın doğusundaki askeri uzman ve personel sayısını arttırdı” dedi.

Türkiye’nin Minbic’e yönelik şartlarının ABD tarafınnda kabul edilmeyeceğini belirten DSM Washington Temsilcisi, “ABD, Türkiye’nin Minbic’e yönelik şartlarından ve tehditlerinden rahatsız. ABD, Türkiye güçlerinin tek başına Minbic’e girmesine izin vermez. Bundan dolayı Ankara’yla devriyelere başladı” ifadelerini kullandı.

Demokratik Suriye Güçleri (DSG) ve Halk Savunma Birlikleri (YPG) güçlerinin bölgede kalmadığını vurgulayan Sinem Muhammed, kentin Minbic Askeri Meclisi tarafından kontrol edildiğini sözlerine ekledi.

İDLİB MUTABAKATI

17 Eylül’de Türkiye ile Rusya arasında “İdlib Gerginliğin Azaltılması Bölgesindeki Durumun İstikrarlaştırılmasına İlişkin Mutabakat Zaptı” imzalanmıştı.

Rusya'nın Soçi kentinde Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında varılan Mutabakatta şu maddeler sıralanmıştı:

-İdlib'in etrafında Suriye ordusu ile silahlı grupları ayıran 15-20 kilometrelik silahsızlandırılmış bir bölge oluşturulacak.

-10 Ekim'e kadar tank, roketatar, top ve havan gibi ağır silahlar bu bölgeden çekilecek.

-15 Ekim'e kadar tüm "radikal terörist gruplar" silahsızlandırılmış bölgeden uzaklaştırılacak.

-2018'in sonuna kadar M4 (Halep-Lazkiye) ve M5 (Halep-Hama) otoyollarının güvenliği sağlanıp trafiğe açılacak.

Yeni yorum ekle