Ana içeriğe atla

DSG: Kuzey Suriye Federasyonu'nun ayrı bayrağı ve ayrı ordusu olacak

Batı Kürdistan

Kuzey Suriye Ordusu’nun temellerini atan Kürt güçleri, Suriye’de federatif bir sistemin kurulacağını belirtiyor.

Kuzey Suriye Ordusu’nun temellerini atan Kürt güçleri, Suriye’de federatif bir sistemin kurulacağını belirtiyor.

Demokratik Suriye Güçleri’nden (HSD) üst düzey bir yetkili, Suriye’de yakın gelecekte fedaratif bir sistemin kurulacağını söyledi.

Kuzey Suriye Federasyonu’nun resmileşeceğini belirten HSD’li yetkili “Suriye’de bir federatif sistem kurulacak. Birinci bölge; Rusya-İran ve Suriye rejiminin kontrolündeki Batı Fırat bölgesi, ikincisi ise ABD’nin desteklediği HSD’nin kontrol ettiği Doğu Fırat bölgesi olacak” dedi.

HSD yetkilisne göre Kürtlerin ağırlıkta yaşadığı Doğu Fırat bölgesinde ilan edilen Kuzey Suriye Federasyonu’nun sınırları Rojava ve Kuzey Suriye’den Irak sınırına kadar uzanan bölgeleri kapsayacak.

Ayrı bayrak ayrı ordu’

HSD’nin kontrolü altındaki bölgede kurulacak federasyonun ayrı bir  ordusu ve bayrağı olacağını ifade eden HSD’li yetkili, “Tıpkı Kürdistan Bölgesi’nin Irak hükümeti ile oluşturduğu federasyon benzeri bir sistem öngörülüyor. Kürdistan Bölgesi’nde olduğu gibi ayrı bir ordumuz ve ayrı bir bayrağımız olacak” ifadelerini kullandı.

‘Türkiye ve Suriye saldıramayacak’

Doğu Fırat bölgesinde kurulacak Kuzey Suriye Federasyonu’nun ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin koruması altında olacağını vurgulayan HSD’li yetkili “Federal sistemin garantörü ABD öncülüğündeki koalisyon güçleridir. Ne Suriye ordusu ne de Türkiye ordusunun buraya saldırması artık mümkün değil” şeklinde konuştu.

HSD’li yetkili ABD’nin Suriye’de istikrar sağlanana kadar ve terör son bulana kadar bölgede kalmaya devam edeceğini de sözlerine ekledi.

‘Kuzey Suriye Ordusu kuruldu’

Geçtiğimiz hafta Fırat’ın doğusundaki bölgede Kuzey Suriye Ordusu adı altında askeri bir güç oluşturulmuştu.

Kuzey Suriye Savunma Güçleri Genel Komutanı Siyabend Welat’ tarafından yapılan açıklamada kurulan Kuzey Suriye Ordusu’nun, Irak sınırındaki Deyrezor kenti de dahil Kuzey Suriye Federasyonu’nun sınır güvenliğinin sağlamaktan görevli olacağını açıklamıştı. 

Siyabend Welat, Kuzey Suriye Ordusu’nun ABD tarafından eğitilip donatılacağını belirtmişti.

‘ABD Savunma Bakanı Suriye’yi uyardı’

Öte yandan geçtiğimiz Cumartesi Pentagon'da gazetecilere bir açıklama yapan ABD Savunma Bakanı Jim Mattis, ABD'nin desteklediği Suriyeli Kürt gruplara yönelik olarak Suriye rejiminin operasyon düzenlememesi konusunda uyarmış  ve "Bu bir hata olur" demişti.

Mattis, ABD’nin önümüzdeki yıl içerisinde Suriye’nin doğusunda savaştan zarar gören kentlerin yeniden inşa edilmesi ve güvenliğin tesisi için bölgeye yeni uzmanlar göndereceklerini de sözlerine ekledi.

Yeni yorum ekle