Ana içeriğe atla

Afrinlilerden uluslararası topluma çağrı;Türkiye’nin Afrin’e yönelik saldırılarını durdurun

Batı Kürdistan

Afrinliler, Türkiye’nin Afrin’e yönelik düzenlediği bombardımanların durdurulması için uluslararası topluma çağrı yaptı.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ile birlikte 20 Ocak'ta “Zeytin Dalı Hakeratı” adı altında Rojava'nın Efrin kentine yönelik operasyon başlattı.

TSK ile YPG'nin omurgasını oluşturduğu Demokratik Suriye Güçleri (DSG) arasında en şiddetli çatışmalar Cındıres bölgesinde yaşanıyor.

Rûdaw’a konuşan Cındıresli köylüler, uluslararası toplumun sorumluluk alarak, Afrin operasyonunun durdurulması için Türkiye’ye baskı yapmalarını talep ediyor.

TSK, Afrin’e bağlı köylere ağır bombardıman düzenliyor.

Bu bölgelerde yaşayan sivil halkın can güvenliği ise tehlikede.

 Afrin’e bağlı Cındıresli bir vatandaş, “Halep’ten IŞİD korkusundan kaçtık. Burada da Türkler bizi uçaklarla, tanklarla vuruyor. Nereye gidelim. Biz fakir milletiz, bizden ne istiyor?” dedi.

Afrinli başka bir vatandaş ise, 'Biz köyümüzde ve vatanımızdayız. Gün boyu uçaklar tepemizde uçuyor. Afrin küçük bir bölge, Bu kadar uçakla, tankla saldırıyorlar. İnsan hakları hukuku yok mu? Biz bu savaşın durdurulmasını istiyoruz. Ne Türklerin ne de Kürtlerin ölmesini istemiyoruz” diye konuştu.

Afrin Kantonu Sağlık Meclisi’nden 6 Şubat’ta yapılan açıklamada, Tükiye’nin Afrin’e başlattığı operasyonlarda 148 sivilin hayatını kaybettiğini, 365 sivilin de yaralandığını açıklamıştı.

Yeni yorum ekle