Ana içeriğe atla

ABD'den Rojava'da düzenli ordu için ilk adım. 400 Sınır Muhafızı göreve başladı

Batı Kürdistan

ABD, Rojava'da ve Kuzey Suriye gölgesinde denetimi elinde bulunduran SDG'ni düzenli orduya çevirme yolunda ilk adımı attı. "Sınır muhafızları" adı altında özel eğitim verilen 400 güç göreve başladı

ABD yönetimi, Suriye'nin doğusundaki Rakka ve Deyrizor operasyonlarında terör örgütü IŞİD'in büyük oranda yenilgiye uğratılmasından sonra , SDG'ye desteğinin süreceğini açıklamıştı.

ABD Merkez Kuvvetler Komutanı Orgeneral Joseph Votel'in, 22 Aralık 2017'de, IŞİD'in canlanmasını önlemek için Rojava'da sınır muhafız birlikleri kuracaklarını duyurmasının ardından ilk adım geldi.

ABD Savunma Bakanlığı istihbarat teşkilatı CIA'nin, eğitim verdiği 400 kişilik güc, göreve başladı.

400 kişiden oluşan Askeri güç, Haseke’nin güneyindeki Sabahu’l Hayır kampı ile Halep’in doğusunda Fırat nehri üzerindeki Tişrin barajı yakınlarında eğitildi.

CIA eğitmenleri teorik ve teknik bilgiler sağlarken, Pentagon’un hava indirme birimleri ile özel kuvvetleri silahlı eğitim verdi.

Türkiye sınırında konuşlanıyorlar

Amerikalıların doğu Halep ve güney Haseke'de eğittiği "Kuzey Suriye Federasyonu Ordusu" gücü, ilk etapta örgütün işgal ettiği ancak rejim ile sınır hattında yer alan Kobani, Grî Spî, Serêkaniyê ve Malikiye'de konuşlanacak.

Dikkat çeken bir diğer nokta ise ABD'nin kuracağı ordu, toprakları kullanarak Batı Kürdistan'ın Efrin kantonuna da geçebilecekler.

Yeni yorum ekle