Ana içeriğe atla

Yeni Kaledonya'da referandum: Halk Fransa'dan ayrılmamayı seçti, Macron ulusa seslendi

Avrupa

Yeni Kaledonya halkı Fransa’dan bağımsızlık konusunda bugün sandık başına gitti. Resmi olmayan sonuçlara göre Yeni Kaledonya, Fransa'nın bir parçası olmaya devam edecek. Fransa Cumhurbaşkanı Macron da televizyondan ulusal seslenip duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Büyük Okyanus’un güneydoğusunda yer alan Yeni Kaledonya’da oy kullanma hakkına sahip yaklaşık 174 bin seçmen, Fransa'nın bir parçası olarak kalmak veya bağımsızlık için düzenlenen referanduma katıldı.

Referandum çalışmaları esnasında ülkenin yerli halkı Kanaklar ve bağımsızlık yanlısı gruplar tarafından düzenlenen kampanyalarda 'Sömürgeci otoritelerin prangalarından kurtulalım' sloganı öne çıktı.

Resmi olmayan ilk sonuçlara göre halkın yüzde 56.4'ü bağımsızlığı reddetti. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da televizyondan yaptığı ulusa sesleniş konuşmasında 'bu tarihi adımı birlikte atmış olduklarından ötürü gurur duyduğunu' dile getirdi. Macron bu kararın Fransa halkına, geleceğine ve değerlerine duyulan güvenin bir işareti olduğunu söyledi.

Yeni yorum ekle