Ana içeriğe atla

Belçika - Brüksel Belediyesi’ne Kürt aday

Avrupa

Belçika’da halk 14 Ekim’de yerel seçimler için sandık başına giderken, Liberal Parti’nin Kürt adayı Aran Kemanger, seçimlere bir Kürt olarak katılmaktan gurur duyduğunu belierterek, seçildiği takdirde Kürtlerin hakları için çaba haracayacağını söyledi.

K24’e konuşan Liberal Parti adayı Doğu Kürdistanlı (Rojhılat) Aran Kemanger, “Bir Kürt olarak aday olmaktan gurur duyuyorum” dedi.

Rojhılat’ın Kirmaşan kentinde doğan ve 15 yıldır Belçika’da yaşayan Kemanger, seçilmesi halinde Belçika ve Avrupa’da yaşayan Kürtlerin hakları için çaba harcayacağını belirtti.

Aran Kemanger, “Bir Kürt kadını olarak hem Brüksel kentine hem de bu kentte yaşayan Kürtlere, halkıma hizmet etmekten onur duyacağım” ifadelerini kullandı.

Brüksel’de yaşayan ve oy kullanma hakkına sahip Kürtler, bir Kürt’ün aday olmasından memnuniyet duyduklarını ve oylarını Aran Kemanger’e vereceklerini belirtti.

Brüksel’de yaşayan Hemin Kerimi adlı Kürt seçmen, “Bir Kürt’ün aday olması gururlandırdı. Brüksel’de yaşayan tüm Kürtlerin Aran’a oy vermesini istiyoruz” dedi.

Belçika’da halk 14 Ekim’de yerel seçimler için sandık başına gidecek. Belçika yasalarına göre 18 yaşını dolduran Belçika vatandaşları oy kullanma, seçme ve seçilme hakkına sahip.

Yasalara göre oy kullanmamanın cezası ilk seferde 80, ikinci seferde 200 euro.

Yeni yorum ekle