Ana içeriğe atla

Avrupa Parlamentosu'nda Kürt Konferansı sonuç bildirgesi açıklandı

Avrupa

16’ncı Uluslararası Kürt Konferansı sona erdi. Konferana Türkiye'ye bağlı cihatçı grupların Kuzey Suriye'de katlettiği Kürt siyasetçi Hevrîn Xelef’in annesi Suad Mustafa da katıldı.

Belçika’nın başkenti Brüksel’de bulunan Avrupa Parlamentosu’nda (AP) 16’ncı Uluslararası Kürt Konferansı ikinci günde sona erdi.

Konferasın sonrasında sonuç bildirgesi yayınlandı. 

Kürtlerin Ortadoğu'daki ittifakları ve küresel perspektifleri ile birlikte, savaş ve krizlerin vurduğu bir bölgeye yeni yaklaşımlar sağladığını kaydeden sonuç bildirgesinde, “Demokratik güçlerle işbirliğinin güçlendirilmesi mutlak bir öncelik olmalı” vurgusunu yaptı.

AB üyesi ülkelere, Avrupa kurumlarına ve Birleşmiş Milletler’e çağrı yapılan birdirgede şu ifadeler yer aldı:

"Türkiye’nin Kuzey Suriye/Rojava işgali uluslararası hukukun ihlali olarak değerlendirilmeli, işgal edilen topraklardaki etnik temizlik politikası mahkum edilmeli ve Türk birliklerinin derhal geri çekilmesi çağrısı yapılmalı.

Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi, Suriye çatışmasına siyasi çözüm yolunda önemli bir aşama olarak tanınmalı, temsilciler ve Kürtler Suriye için yeni bir Anayasa yazımı komisyonuna dahil edilmeli.

Türkiye’nin Irak Kürdistan Bölgesine hava saldırılarına ve işgal girişimlerine son vermesi ısrarla istenmeli; bu durum uluslararası hukukun açık ihlalidir.

HDP üyeleri ve seçilmişlerinin serbest bırakılması, seçmenlerin kararına saygı duyulması ve görevlerinden alınan belediye başkalarının görevlerinin iade edilesi için Türkiye’ye çağrı yapılmalı.

Türkiye’nin mülteci krizi ve cihatçı tehdidi sorunlarına ilişkin şantajlarına geçit verilerek AB’nin demokratik değerleri kurban edilmemeli.

Türkiye’nin Abdullah Öcalan üzerindeki tecride ilişkin uluslararası hukuka uymaya zorlanması için diplomatik, siyasi ve hukuki tedbirler alınmalı, Türk hükümeti Kürt sorununa siyasi bir çözüm için onu derhal serbest bırakmaya ve diyaloğa yeniden başlamaya zorlanmalı.

PKK’nin terörist bir örgüt değil, silahlı bir çatışmanın parçası olduğu yönünde Avrupa Adalet Divanı ve Belçika Yargıtayı’nın kararları ışığında Kürt bireyler ve partilere dayatılan tüm kısıtlamalar kaldırılarak siyasi bir çözüme katkı sunulmalı.”

KİMLER KATILDI?

Konferansta, HDP Milletvekili Gülüstan Kılıç Koçyiğit ve Saadet Partisi Milletvekili Nazır Cihangir İslam da konuştu. Konferansın ikinci gününde Kuzey ve Doğu Suriye’den temsilciler konuştu. Geçtiğimiz Ekim ayında Türkiye bağlı cihatçı grupların Kuzey Suriye'de katlettiği Kürt siyasetçi Hevrîn Xelef’in annesi Suad Mustafa da konferansa katıldı. Suad Mustafa, “Hevrîn Xelef’in sesi dünyanın, insanlığın sesi oldu. Kadın özgürlüğü için bir sembol oldu. Kadın özgürlüğü için bir değer oldu” dedi.

Konferansa Demokratik Suriye Meclisi, Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi temsilcileri ile Kürt politikacılar Remzi Kartal ve Zübeyir Aydar da katıldı. 

Yeni yorum ekle