Ana içeriğe atla

Avrupa Birliği (AB) parlamenterlerinden Abadi’ye ‘Kürdistan’ mektubu

Avrupa

Bir grup Avrupa Birliği (AB) parlamenteri, Irak Başbakanı Haydar Abadi’ye mektup göndererek Kürdistan’a yönelik abluka ve havaalanlarının kapatılmasıyla ilgili endişelerini bildirdi.

Irak Başbakanı Haydar Abadi’ye mektup gönderen bir grup AB parlamenteri, Kürdistan’a yönelik abluka, havalimanlarının kapatılması ve Kürdistan bütçesinin azaltılmasıyla ilgili endişelerini paylaşıp, Irak hükümetinin Kürdistan hükümetiyle olumlu ve ciddi bir diyaloğa başlamasını istedi.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Kürdistan’ın AB Temsilcisi Dilawer Ajgeyi, “Geçtiğimiz süreç içerisinde Avrupa Birliği parlamenterlerinin hem AB liderlerine Kürdistan’a daha çok destek olmaları, hem de Irak Hükümetinin Kürdistan üzerindeki tehdidinin kalkması için baskı yapılması konusunda çalışmalar yürüttük” diye konuştu.

Irak Başbakanı’na mektup gönderen Kürdistan dostu AB parlamenterler grubu geçtiğimiz günlerde de AB Dış İlişkiler Temsilcisi Federika Mogherini’ye bir mektup gönderip, AB’nin Erbil ile Bağdat krizinin çözümünde güçlü bir rol oynaması ve Irak anayasası çerçevesinde Kürdistan’ın tüm haklarını elde etmesi için çaba sarf etmesi istenmişti.

Yeni yorum ekle