Ana içeriğe atla

AİHM’de Cizre davası başladı

Avrupa

 Şırnak’ın Cizre ilçesinde 14 Aralık 2015’te ilan edilen ve 2 Mart 2016’da kaldırılan sokağa çıkma yasağı sırasında yaşanan hak ihlalleriyle ilgili başvurular için bugün Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde (AİHM) duruşma yapılıyor.

AİHM,  Cizre ilçesindeki sokağa çıkma yasaklarına dair yapılan başvurular için duruşma yapılması kararını Temmuz 2018’de almıştı. AİHM’in Temmuz ayında başvurucu avukatlara gönderdiği mektupta, Cizre’nin Nur Mahallesi’nde yaşadığı sırada sokağa çıkma yasakları nedeniyle mülki amirlerin kararıyla, herhangi bir yasal dayanak olmaksızın evlerinde hapsedildikleri gerekçesiyle yaşam hakkının, özgürlük ve güvenlik hakkının ihlal edildiğini belirten Ömer Elçi ve Cizre’de “güvenlik güçleri” tarafından açılan ateş sonucunda yaralanan ve sonrasında ambulansın geçişine izin verilmediği için mahkemenin tedbir kararına rağmen hayatını kaybeden Orhan Tunç adına yapılan başvurularda mahkemede bugün Strasburg’da esas üzerine duruşma başladı.

Duruşmaya Özgürlükçü Hukukçular Platformu’ndan Ramazan Demir ve Benan Molu, Batman Barosu’ndan Erkan Şenses, Diyarbakır Barosu’ndan ise Neşet Girasun katılıyor.

Karar emsal teşkil edecek

Bu duruşma ardından yazılacak karar, mahkemeye sokağa çıkma yasakları sırasında yapılan ve hükümete bildirilen diğer başvurular için de emsal karar teşkil edecek.

Türkiye’den savunma

2015 Ağustos ayından bu yana Cizre, Sur ve Silopi başta olmak üzere bölgedeki pek çok il ve ilçede ilan edilen sokağa çıkma yasakları sırasında meydana gelen hak ihlallerine ilişkin Anayasa Mahkemesi (AYM) ve AİHM’e çok sayıda başvuru yapıldı. 2015-2016 yılları arasında yapılan bu başvurularda AYM ve AİHM’den hak ihlallerinin önüne geçebilmek için geçici tedbir kararları vermeleri istenmişti. AİHM, mahkeme içtüzüğünün 41. Maddesi uyarınca bu başvuruların öncelikli olarak ele alınmasına karar vermişti. Bu kararın bir sonucu olarak AİHM, 15 Aralık 2016 tarihinde bu süreçte kendisine sokağa çıkma yasakları bağlamında 160’ın fazla kişiyi temsilen yapılan 34 başvuru hakkında Türkiye’den savunma istediğini ve başvurucuların esası hakkında ilerleyen tarihlerde karar vereceğini duyurmuştu.

Şırnak’ın Cizre ilçesinde 14 Aralık 2015 ilan edilen sokağa çıkma yasağı 2 Mart 2016’da kısmen kaldırılmıştı. Yasak boyunca 288 kişi yaşamını yitirmiş, 3 bine yakın bina yıkılmış ve hasar görmüştü.

Yeni yorum ekle