Ana içeriğe atla

ABD'nin ardından Almanya'dan Irak ve Kürdistan kararı

Avrupa
Irak
Kürdistan Bölgesi

Washington - Tahran gerilimi tırmanırken, Irak'la ilgili ABD'nin ardından Almanya'dan da bir karar geldi.

Alman ordusu, bölgede gerginliğin artması gerekçesiyle Irak ve Kürdistan Bölgesi’ndeki eğitim operasyonlarını askıya aldı.

Almanya Savunma Bakanlığı Sözcüsü, bölgede artan gerginlik nedeniyle Almanya Silahlı Kuvvetleri'nin Irak ve Kürdistan Bölgesi’ndeki eğitim operasyonlarını askıya aldığını duyurdu.

İran'ın destekleyebileceği potansiyel saldırılara dair Almanya'nın duyum aldığını belirten Sözcü, bunun Irak ve Kürdistan Bölgesi’nde askeri eğitim programlarının gelecek günlerde yeniden başlamayacağı anlamına gelmediğini belirtti.

Peşmerge Bakanlığı Genel Sekreteri Cebar Yawer de haberi doğrulayarak, ABD ve Almanya'nın Irak ve Kürdistan Bölgesi’ndeki eğitim operasyonlarını durdurduğunu belirtti.

ABD Dışişleri'nden ayrılın talimatı

ABD Dışişleri Bakanlığı acil görevi olmayan personelinin tamamına Irak ve Kürdistan Bölgesi’nden ayrılma talimatı verdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı acil görevi olmayan personeline Irak'taki Amerikan diplomatik temsilciliklerinden ayrılması için talimat verdi. Alınan karar, ABD'nin Bağdat Büyükelçiliği ve Erbil Başkonsolosluğu’nda görevli Amerikan personelini ilgilendiriyor.

Dışişleri Bakanlığı’nın kararını duyuran ABD'nin Bağdat Büyükelçiliği, her iki temsilcilikte de "normal vize hizmetlerinin geçici olarak durdurulduğunu" açıkladı.

ABD yönetiminin Irak'taki Amerikan vatandaşlarına acil hizmet sağlama konusunda an itibarıyla kısıtlı imkânlara sahip olduğunu belirten büyükelçilik, bu durumdan etkilenen vatandaşlarına "mümkün olan en kısa sürede" ülkeyi terk etme çağrısı yaptı.

 

Yeni yorum ekle