Ana içeriğe atla

Çin medyası: Hükümetin açıkladığı korona rakamları gerçeğin çok altında

Asya

Çin medyası, koronavirüs ile ilgili hükümetin açıkladığı resmi rakamları sorgulamaya başladı. Bugün yayımlanan bir habere göre koronavirüsünün ana merkezi olan Wuhan kentindeki bazı yerel morg yetkilileri yakılan ceset sayısının söylenenden iki kat olduğunu belirtiyor. 

Çin resmi makamlarına göre Wuhan kenti ve bağlı olduğu Hubei eyaletinde yaklaşık 50 bin koronavirüs vakası ve iki bin 535 ölüm gerçekleşti. 

Tayvan Times’taki habere göre hükümet 23 Mart’tan itibaren halktan morglara giderek akrabalarının küllerini almalarına izin verdi. Habere göre sadece Wuhan’daki Hankou Morgu’nun önünde en az 200 metrelik bir kuyruk oluştu ve bunun gibi pek çok morg ve mezarlığın önünde benzer manzaralar meydana geldi. 

Tayvan Times’ın yerel kaynaklara dayandırdığı haberlere göre bir sürücü iki bin 500 kül kabı taşıdığını belirtti ve morgdaki bir odada her biri 500 kaplık yedi yığın olduğunu söyledi. 

Habere göre gelecek haftaki Mezar Temizleme Tatili öncesi kentteki sekiz morgda günlük 500’er kap dağıtıldı. Bu da sadece Wuhan kentinde en az 40 bin kişinin bu hastalıktan dolayı hayatını kaybettiğini gösteriyor. 

Voice of Amerika’daki bir habere göre de yerel bir kaynak tatil öncesi hükümet, aileleri koronavirüsünden dolayı hayatını kaybedenlere sus payı olarak yaklaşık 423 dolar para ödüyor. 

Yeni yorum ekle