Ana içeriğe atla

Türk Siyasi Pazarının Fiyatını Kürtler’mi Belirleyecek ?

Analizler

Türkiye’de seçime sayılı günler kala, partiler ve kanaat önderleri kendi lehlerine yönelik propaganda çalışmalarına başlamış durumdalar. 24 Haziran’da yapılacak olan seçimler için, iktidar ve muhalefet sıkı bir yarış içine girmiş vaziyetteler. Her iki kanatta bu yarışın Kürt halkından bağımsız olmayacağının farkındalar. Bu bağlamda Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve CHP Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce, Kürt halkına yönelik PR (Halkla İlişkiler) çalışmalarının neler olduğunun sinyallerini yavaş yavaş vermeye başlamış durumdalar.

“Erdoğan: Kürt kardeşlerimi sömürdüler”

Erdoğan, partisinin Genel Merkez Gençlik Kolları Kongresi'nde isim vermeden tenkit ettiği HDP’ye yönelik, “Bakıyorsun birileri ülkemizde bölücülük yaptı. Bunlar bir de parti kurarak, tehditlerle benim Kürt kardeşlerimi sömürdüler” ifadelerini kullandı. Seçim kampanyaları esnasında Kürt halkının algısına kanalize olmanın farkında olan siyasi erkler, genel itibariyle ‘Kürtleri, yine Kürt kanadından ikna etmenin yollarına girişmiş durumdalar.’

“İnce: 3B formülü ile çözeceğiz”

Hakkari mitinginde konuşan Muharrem İnce ise Kürt sorunu üzerinde bir deneme yaparak, “Kürt sorununu '3B formülü' ile çözeceğiz. Barışacağız, büyüyeceğiz, bölüşeceğiz.” İfadelerini kullandı. Erdoğan gibi İnce de, adaylığını sağlama alma yolunun Kürt kanadından geçtiğinin farkında. İnce, Kürt halkının güvenini kazanmak adına bir başka PR çalışması olarak, Selahattin Demirtaş’ın durumuna gönderme yaparak, “Demirtaş, Kürt diye 'bırak ona ne olursa olsun mu diyeceğiz' Böyle bir şey olmaz” sözleri ile, Kürtleri ikna etmenin yolunu aramakta” diyerek Kürtlerin hem siyasi hem de vicdani olarak güvenini kazanmaya odaklandı.

“Akşener: Kürt sorununu biz çözeceğiz”

Almanya’nın Avrupa İşlerinden Sorumlu Bakanı Michael Roth, Almanya Büyükelçisi Martin Erdmann ve beraberindeki heyet geçtiğimiz Perşembe günü, Cumhurbaşkanı adayı ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’i makamında ziyaret etti. Bu ziyaret sonrasında açıklama yapan Akşener, Güneydoğu’daki vatandaşlarımız için de İYİ Parti umut oldu. Halk, Kürt sorununu bizim çözeceğimize samimiyetle inanıyor. Kimsenin şüphesi olmasın ki 24 Haziran’dan sonra kardeşçe yaşayacağız” ifadelerini kullandı. Akşener’de, İnce gibi Kürt halkını, Kürt sorunu maverası üzerinden kapma peşinde.

“Karamollaoğlu: Kürt sorunu raporu açıklayacağız”

Meral Akşener ve Muharrem İnce gibi, Saadet Partisi Genel Başkanı ve cumhurbaşkanı adayı Temel Karamollaoğlu da Kürt halkına ulaşmanın yollarını Kürt Sorununda arayanlardan. Karamollaoğlu, “Diyarbakır’da da araştırmalarımızı yaptık, raporlarımızı olgunlaştırdık, daha doğrusu raporumuzu olgunlaştırdık. Kürt kardeşlerimizin bizim Kürt sorununa olan niyetimizi de düşüncelerimizi de yani iktidara geldiğimizdeki uygulamalarımızın da ne olacağını az çok bildikleri kanaatindeyim. İnşallah bu açıklamayı da biz yeri geldiğinde çok açık gidip orada, Diyarbakır’da yapacağız” diyerek Kürt halkına yönelik yapacakları çalışmaların sinyallerini verdi.

“Peki Kürt halkı propagandaları nasıl algılıyor?”

AK Parti Kürt halkının güvenini kaybetmiş durumda. Bu kaybın farkında olan AK Parti, anket çalışmalarının Kürt illerinde düştüğünün bilincinde. Kürt halkına birçok vaat verip ikna ettikten sonra Kürt halkını unutan AKP, Kürtlerin ona karşı yaklaşım değiştirdiğini fark ederek Kürt sorunu üzerinden değil, bu kez “Kürt kardeşlerim ve HDP karşıtlığı” metaforu üzerinden hareket etmekte. CHP’nin Kürt halkına yönelimi ise, Kürt sorunu üzerinden fakat Kürt halkının CHP’ye yönelik tavrı HDP’yi desteklemediğinden dolayı geri planda kalabilir. İkinci turda Akşener’i destekleyeceğini açıklayan Muharrem İnce, Kürtlerin Akşener’den dolayı kendisine yönelik güvenini bir bakıma kırmış durumda. İYİ Parti ise, Kürtlerin algısında MHP ile bağdaşık şekilde kodlanmış durumda. İYİ Partinin “Kürt halkı bize inanıyor” sloganından ziyade Kürtler Akşener ve ekibine yanaşır gibi durmuyor.

Birçok siyasi uzman ve teorisyen 24 Haziran seçimlerinin kaderini Kürtlerin belirleyeceği görüşü üzerinde uzlaşmış durumdalar. Seçime az bir süre kala Kürt illerine doğru hareket edecek olan siyasi kanatlar, “Kürt halkını hangi manevralar ile kazanacak ya da kazanabilecek mi?” sorusuna Kürtler, sandıklarda yanıt verecekler.

PeyamaKurd

 

Yeni yorum ekle