Ana içeriğe atla

Duran Kalkan'dan referandum sonrası değerlendirme

Analizler

PKK Yürütme Komitesi Üyesi Duran Kalkan, Medya Haber TV'de yayınlanan 'Ülkeden' programının konuğu olarak bağımsızlık referandumu ve Güney Kürdistan'la ilgili değerlendirmeler yaptı.

Duran Kalkan’ın bağımsızlık referandumu ile ilgili değerlendirmeleri:

Referandum tehlikeli! 

"Referandumla birlikte Güney Kürdistan da tehlikelerle yüz yüze kaldı. Türkiye Meclisi işgal için tezkere kararı alıyor. Tankları sınıra getirmişler, tehdit ediyorlar. Dediğimiz olmazsa Musul-Kerkük’ün yoluna düşeriz diyorlar. Bütün Güneyli aydınlara ve siyasetçilere soruyorum nerede kaldı AKP ile KDP'nin dostluğu? Kürdistan üzerinde faşist soykırımcı siyaset yürüten güçleri birbiriyle çelişir ve çatışır hale getirmiştik. Şimdi bu referandum onları birleştirdi. Yeniden Kürtlere karşı uzlaşır bir noktaya getirdi. Peki, iyi mi oldu? Buradan daha ileri gider, tehlikeli bir çatışmaya girilirse öyle daha mı iyi olur? Böyle olmaması gerekiyordu.

Gerçek bir demokrasiye ve kardeşleşmeye ihtiyaç var. Sadece Kürtlerin kendi aralarında değil, komşu halklarla da demokratik birliğe ve ortaklaşmaya ihtiyaç var. Böylesi bir zihniyete ve siyasete ihtiyaç var. Yoksa sen komşu halklarla olmazsan sömürgeci devletler bir araya gelir ve seni yok ederler!

KDP'nin bu referandumda hiçbir rolü yoktur!

Kürdistan Ulusal Kongresi toplanıyordu ve Ortadoğu’da örnek bir Kürt demokrasisi oluşacaktı. Demokratik Kürt birliği yaratılıyordu. Onun önü alınıp sabote edildi. Onu engelleyen güçler referandumu ortaya çıkardılar. Bu bir iddia değildir. Yapan kişilerin ismini de verebilirim. Bunun KDP’yle bir alakası yoktur. KDP’nin bu referandumda hiçbir rolü yoktur.

Politik bağımsızlık, ideolojik-felsefik-düşünsel bağımsızlığın pratik eylemde gerçekleşme biçimidir. Bağımsızlık ve özgürlük demokrasiyle bağlantılıdır. Demokrasi ise birlik gerektiriyor. Bunlar tartışılmaz haklardır. Bu eğer bir referandumla gerçekleşecekse bu herkesin hakkıdır...

Referandumla, özgürlük ve demokrasi mücadelesinin ortaya çıkardığı gelişmeyi, referandumun etkisi altına alarak, referandumdan çıkacak sistemin bir parçası olacak yeni bir sömürgeci sistemin etkisi altına alarak tekrar sorunlu sisteme monte etmek istiyorlar. Böylece Kürt sorunun özgürlükçü ve demokratik çözümünü engellemek istiyorlar.

Referandum pazarlığa dönüştü!

Söylenildiği gibi referandum bir statü belirlemesine değil, bir pazarlığa dönüştü. Aslında KDP’nin ekonomik-siyasi kazanç elde etmesine, yeniden seçim yapıp kazanmasına dönüştü. Yeniden iktidarı elde etme durumuna dönüştü. Demokratik bir duruş yok. Meclis işlemiyor, karar almıyor. Ulusal Kongre yok. Kürdistan’ın diğer parçaları işin içinde değil. Yarın bazı güçler çıkıp yeniden bir imha-inkar dayatabilirler. Nitekim İran, Irak, Türkiye birleşerek tehdit etti."

 

Kaynak
ANF
6 Yorum

Yorumlar

Bunları , bu projelerinizi çok duyduk tıpkı bir kongrede aldığınız orta doğu halklarının demokratik mücadelesini verme kararı gibi. yani araplar demokratikleşsın diye her gün kürtlerin üstüne bomba yağsın. parçalanmış cenazelerine aylarca göz yaşı döksün. kendiniz dışında hiç bir kürt ve kürt harekatını hazmedemediniz. artık bir kürdistan mücadelesini vermediğinizi kendiniz söylüyorsunuz. bulursanız  savaşcı artık gidin ortadoğu halklarını demokratikleştırın

 

O kişi ömrünü Kürdistan dağlarında geçirmiş bir halk çocuğu Kürt olmaması bir suç değil ki..Sen çokmu Kürtsün? Kürdistan dağlarında geziniyorsun belli.........Kürtçe bilmek ile KÜRT olunsaydı bütün aşağılık vatan yurt halk hainleri insan olurdu..

ulan şerefsiz öyle yada böyle kurdu bi kürdistanı seninde dediine bak senin yüzünden pkk den soğudum hayvan

Yorumcular Duran Kalkana birisi "ulan ş....siz" demiş..yayınlanmış sistemin Türkçü gazeteleri bile küfürleri yazmıyorlar..İkinci yorumcu.."Bu Hayvanın konuşmasını niye yayınlıyorsunuz.."diye güya "insani"  uslup kullanmış...En küçük bir insana saygı olsaydı insani tavır ilke olsaydı bu kişiliklerde karşıdaki düşmanları  olsa bile böyle küfür ve sövgü ile düzeylerini ortaya koymazlardı...Bir kere Duran Kalkan "Dış güçlere dayanısanız bir günde gidersiniz"diye uyarıyor..İkincisi "Aralarında bir çok çelişki olan bütün sömürgeci güçleri yanlış bir karar ile birleştirdiniz" diyor..Eleştirebilirsiniz ama küfür olmaz..Yaşı 60 ı geçmiş ömrünün bütün bölümünü yaşamını doğru görfüğü düşünceye adamış özel mülkiyeti olarak üzerindeki elbiselerinden başkada hiç bir maddi yurtdışıında banklarda dolar hesapları bulunmayan bir devrimciye küfür etmek ancak  narsist ilkel milliyetcilik mikrobunu kapmış zavallı kişiliklerin işidir...Milyonlarca sülalerinin dolarları hangi banklarda bu sahte liderlerin? Kürdistan Kürdistan deyip sömürgeci devletlerin kasalarında Kürt halkının milyonlarca dolarını kaçırmakmı yurtdsevmek oluyor Erdoğan gibi yurdu seviyorlar bu ilkel milliyetciler..

"Aferim size" devrimcilere karşı küfürleri yazıp olumlu yazıları siliyorsunuz..HIK demiş TC nin burnundan düşmüşsünüz...Ne kadar çok benziyorsunuz şu sansürcülere..PKK ye küfür serbest..Ne de olsa 20 li yaşlarda başldığınız devrimciliğe  65 yaşlarına kadar KÜRDİSTANIN dağlarında yatıp kalktınız..Aferim emeğe mücadeleye saygı duyanlara...Sizin dedeniz yaşında bir TÜRK HALKININ evladı o insan..Ömrünü Kürdistan dağlarında geçiriyor..İşbirlikci hain ne anlasın ülkeden özgürlükten halk için ömürünü vermekten..Kürdistanın değil dağlarında siz ancak ya Avrupanın moderniteside küfürbaz olmuşsunuz..Lütfen küfürlü yazıları silin redaktör-

Yeni yorum ekle