Ana içeriğe atla

Uluslararası Koalisyon güçleri Kaim Askeri Üssü'nden çekildi, Musul ve Kerkük'ten de çekilecekler

Amerika
Irak

IŞİD’e karşı ABD öncülüğündeki koalisyon güçleri Kaim Askeri Üssü'nde çekilerek yerini Iraklı güçlere bıraktı.

Irak Ortak Operasyonlar Komutanlığı Sözcüsü Tahsin Khafaci, IŞİD’e karşı ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin çekildiği Kaim Askeri Üssü'nde kontrolün Irak güçlerine geçtiğini belirtti.

Hafaci, "Kaim Askeri Üssü’nde bulunan koalisyon güçleri çekildi ve yerini Irak askeri güçlerine bıraktı" dedi.

Koalisyon güçlerinin muharip değil de, Irak güçlerine eğitim desteği verme görevinde bulunduğunu dile getiren Khafaci, "IŞİD, ülke topraklarımızdan püskürtüldü. Askerlerimiz bölgenin güvenliğini kontrol altına alma gücüne sahip. Koalisyon güçleri, askeri, idari ve lojistik anlamdaki mühimmatı da Irak tarafına teslim etti" diye konuştu.

Musul Ve Kerkük’ten De Çekilecekler

Öte yandan Konuya ilişkin açıklama yapan Irak Ulusal Asayis Ortak Operasyonlar Genelkurmayı, Muhammed Fazıl, “Koalisyon güçlerinin çekilmesine ilişkin programımız hazır, önümüzdeki hafta Gayara askeri üssünden de çekilecekler. Ondan sonraki süreçte ise Kerkük’teki K1 üssünden çekilerek Irak güçlerine teslim edilecek. Son olarak tamamen çıkmalarına yönelik programımız var” dedi.

Iraklı Sözcü, Kaim’deki durumun koalisyon güçlerinin çekilmesinin başlangıcını oluşturduğunu ifade ederek, Musul’daki Gayyara ve diğer bazı üslerden de yakında çekilmenin söz konusu olacağını kaydetti.

Öte yandan Iraklı askeri bir kaynak ABD askerlerinin Suriye'ye geçeceğini iddia etti.

Koalisyon güçlerinin Kaim’den çekilmesi nedeniyle yarın üste askeri tören düzenlenecek.

Irak’ta ABD’ye bağlı 9 askeri üs bulunuyor. Bağdat’taki Taci Askeri Üssü'ne son zamanlarda üç kez füzeli saldırı düzenlenmiş, Kaim Askeri Üssü de aynı şekilde son aylarda çeşitli saldırılarla karşı karşıya kalmıştı.

Yeni yorum ekle