Ana içeriğe atla

Trump'tan "Türkiye, Nato üyesi olarak kalmalı mı?" sorusuna yanıt

Amerika
Türkiye

İngiltere’de yapılacak olan NATO liderler zirvesi öncesinde NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile buluşan ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye’nin NATO üyeliği, Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan, ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron hakkında açıklamalarda bulundu.

“Türkiye’yi seviyorum ve Erdoğan’la iyi anlaşıyoruz” diyen Trump, ‘Türkiye’nin Bağdadi operasyonunda çok yardımcı olduğunu ifade’ etti.

“Türkiye, Suriye’nin kuzeyin düzenlediği operasyonun ardından NATO üyesi olarak kalmalı mı” sorusuna ise, bu konunun NATO müttefikleri arasında konuşulması gerektiğini söyledi.

ABD Başkanı, ‘Türkiye’nin ABD’den silah almak istediğini, ancak eski ABD başkanı Barack Obama’nın buna engel olduğunu, Türkiye’nin de bunun üzerine Rusya’dan silah aldığını’ ifade etti.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un ‘NATO’nun beyin ölümü gerçekleşti’ yorumu hakkında da konuşan Trump, Macron’un bu yorumunun ‘nahoş’ ve ‘tehlikeli’ olduğunu belirtti. 

Trump, “Fransa’nın NATO’ya ihtiyacı var, ancak buna rağmen Fransa’nın (ittifaktan) koptuğunu görüyorum” dedi. Trump, Almanya’nın NATO’ya ‘yeteri kadar mali destek vermediğini’ de ekledi. 

 

Yeni yorum ekle