Ana içeriğe atla

Trump S-400 tartışmalarına 'Nokta' koydu

Amerika
Türkiye

Türkiye'nin, Rusya'dan aldığı ve ilk sevkiyatını tamamlanan hava savunma gücü S-400'ler ABD ile sorun olmaya devam ediyor. ABD kongresi Başkan Donald Trump'a Türkiye'ye yeni yaptırım kararları alması konusunda ısrarcı. 

Ancak Trump Beyaz Saray’da gazetecilere yaptığı açıklamada Rus S-400 füze savunma sistemini satın aldığı için Türkiye’yi suçlamadığını söyledi.

Türkiye’ye Rusya savunma sanayisiyle anlaşma yapan ülkelere yaptırım uygulamayı içeren 2017 tarihli CAATSA (Amerika’nın Hasımlarına Yaptırımlar Yoluyla Karşı Koyma Yasası) yasası uyarınca ne zaman yaptırım uygulanacağı sorulduğunda Trump,  şöyle dedi:

‘‘Türkiye’yle ilgili duruma bakıyoruz. Türkiye’yi suçlamıyorum çünkü, bir felaket olan Obama dönemine kadar dayanan çok sebep var. Bu zor bir durum. S-400 alıyorsun o zaman bizim modellerimizi ve hiçbir şeyimizi alamazsın. Hiçbir malzeme sipariş edemezsin. Genel olarak malzeme sipariş edemezsin. Nokta."

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da dün yaptığı açıklamada, “F-35 vermiyor musunuz? Biz o konuda da yine tedbirlerimizi alırız, başka yerlere döneriz” dedi.

Türkiye'nin güvenliği için bu sistemi aldığını söyleyen Erdoğan, ABD’nin aklıselim hareket edeceğini umduğunu dile getirmiş ve montaj ve eğitim safhalarının ardından Nisan 2020'de bu sistemlerin aktif olarak kullanılmaya başlanabileceğini bildirdi.

Erdoğan şöyle dedi:

"Biz, size 'Aldık ama siz yine de verecekseniz, sizden de Patriot alırız' dedik ama yine vermediniz. Hala vermiyor, farklı farklı öneriler getiriyorsunuz ve 'Kongre müsaade etmiyor' diyorsunuz. Biz şu anda bütün tedbirlerimizi en ideal şekilde almak durumundayız ve alacağız. F-35 vermiyor musunuz? Peki, kusura bakmayın, biz o konuda da yine tedbirlerimizi alırız, başka yerlere döneriz. Bu konuda çalışmalarımızı yaptık, yapıyoruz." 

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ise iki gün önce S-400’lere ilişkin Bloomberg televizyonuna kritik bazı açıklamalar yapmış, Kevin Cirilli’ye verdiği röportajda şunları söylemişti:

“Türklere S-400’ün aktive edilmesinin kabul edilemez olduğunu açıkça belirttik. F-35 programını engelleyerek zaten bir adım attık. Daha fazla yaptırımlar da olabilir ancak asıl istediğimiz S-400’lerin operasyonel olmaması. Bizim amacımız bu; Türklere aylardır bunun F-35 ile uyumlu olmadığını söylüyoruz. Bazı parçaları alıyorlar ancak bu kararı gözden geçirmelerini istiyoruz.”

Salı günü Beyaz Saray’da 45 Cumhuriyetçi Senatör, Başkan Donald Trump’la yaptıkları toplantıda Rus S-400 füze savunma sistemini satın alan Türkiye'nin ne ölçüde cezalandırılması gerektiğini görüşmüştü.

Washington Post’un haberine göre, Cumhuriyetçi Partili Senatörler, NATO üyesi Türkiye'ye karşı gereken tüm yaptırımların devreye sokulmasına karşı çıkan Trump'a, Türkiye'yi zorunlu yaptırımlardan muaf tutmaması çağrısında bulunmuştu.

 

19 Yorum

Yorumlar

Abi biz bu politikayla abd ye vereceğimiz ders veya zararı savaşarak veremezdik dahada ileri giderek diyorum ki abd nin çöküşünü hazırlıyoruz belki 15 20 yıl sürecek ama dağıtacağız abd şeytanını 

ABD ders falan verdiğimiz yok. Adamlar bize Caatsa yatırımını yaparsa ekonomi buna dayanamaz zaten MB faiz indirdikçe faiz kalkanı imdikçe ülke savunmasız olacak. Abd  19 trilyon ekonomi dünyanın en büyük 2. İhracat yapan ülke :) bizim ise 700 milyar dolar ekonomimiz var yani abd kolay kolay yıkılmaz politika ile yıkılan devlet şu ana kadar görmedim duymadım işitmedim. Bizim burada yapmamız gereken şey abd ile anlaşıp f-35'leri almak çünkü TCG anadoluya tek uygun uçak f-35 ve şu an yer yüzünde ki 5. Nesil bir savaş uçağı ve gayette başarılı Türkiyenin f-35 alması hem ortadoğuda hem de ege de hava kuvvetlerini güçlendirecektir. Bir savaş uçağı hem savunur hem atak yapabilir ama bir hava savunma sistemi sadece menzili kadar bir şey yapabilir ondan sonrası olmaz. Bence Türkiye s400 seçmek yerine patriot avrupadan belli hava savunma sistemleri ve milli hisar hava savunma sistemini yapmalıyız böylelikle hava savunmamız hem çok güçlü hem de belli bir şekilde milli olur :) 

Biz Türkiye olarak içimizdeki o kadar hayine rağmen her alanda ve savunma saneyisi olarak nerden nerelere geldik biz bir yerden baslamasaydik ABD  biryerden baslamisti zaten fetoyle içinizi oyup ırak gibi işgal edecekti ama bizim alahimiz ve imanimiz var bunu hesap edemediler artık Türk'ün önüne kimse geçemez aslında içimizdeki hayinler Amerika'dan beslenenler PKK ya çanak tutanlardir bunu herkes biliyor biz kırk kişiyle çin sarayını basan bir milletiz herkes ayağını denk alacak

 

Taviz vermediğimiz sürece sıkıntı yok. Şurda bir kaç ay önceki soylemler ile şimdiki söylemler arasında dağlar kadar fark var. NATO şemsiyesi altına sığınarak gözdağı vermek istiyorlar. Madem öyle Yunanistandaki S 300 leri de devredışı bıraktırsınlar! Biz kendimize güvenelim yeter milletçe de bu olaya destek verelim. Türkiyenin büyümesini,güçlenmesini istemiyorlar.

Türkün  Türkten başka dostu yoktur bu böyle  geldi böyle  gider bizim  savunmamiz için ne gerekiyorsa büyüklerimiz  yapsın yeter bize amerika ne demiş nato nedenmiş hepsi boş kendilerine dolu

Ne s 400 be ABD ye Türkiye kökünden salladı herhalde bu ABD in yavaş yavaş çöküşü olabilir dünya beşten büyük söz tayip erdogana ait yerinde bir söz zaten yayıp erdoganın salam ve dik dürüşü harika başka bir partili olsaydı Türkiye çoktan ABD ye teslim olmuştu buradan teyip erdogana teşekkürler

En çok canımı sıkan oturmuşlar Türkiye'yi cezalandircaklarmis da falan filan çok fena kanıma dokunuyor nefes alamıyorum kimisi düne kimimisi yarına ben sana bırakıyorum Allah'ım.

Evet ABD nin külhan beyliği sona doğru gidecek ilk hamle başkan ERDOĞAN başlattı dünyada devamı gelecek kıpırdanmalar başladı dünya 5 den büyük sözüm ona NATO diye pakt kurmuş yani silâh pazarı herkes bende silâh alacak benim dediğim olacak yıllardır ülkeleri sömürü çarkında ufallaştırıp duruyor  dümen iyi  getirisi iyi uyanın insanlar Bu şeytan artık istediği gibi işler olmayacak RTE gibiler düzeni bozar her türlü darbeler ekonomik zorluklar bunların senaryosu paramla değilmi istediğim yerden alırım her türlü silahı sanane 

Yahu neyin savasini yapiyor bu Amerika. Eninde sonunda onlarda ögrenecek Türkiyenin artik eski Türkiye olmadigini.simdiye kadar Amerikya boyun eydiyimiz yetmezmi? Türkiyeyi yaptirimlami korutacak elimden geleni arkalarinda birakmasinlar. 

Şimdi Amerika puşti İsrail ibnesi Rusya'da 10 milyon Türk yaşıyor sana mı yanaşalım rusyayamı abd ve İsrail bunların dışlanması geç bile kalınmış sınır komşumuz dururken dünyanın öbür ucundaki devlet ne işe yarıyor dolar yasak et amerikadan alacağın bir çok şeyi komşu ülkeden al abd yi sokma Türkiye ye çok daha iyi kalkınırız rusyayla ticaretimizi artıralım soruyorum sizlere abd ile İsrailin aşırı derecede yakınlaşması neden bunları çok iyi analiz etmek gerekiyor 

ABD su anda dünyaya liderlik yapiyor.düsmanlarina haric parasiyla, silahiyla.. Türkiyenin yapacagi liderin yaninda durmak güvende olmak herkesin bildigi gibi sürüden ayrilan kuzuyu Kurt kapar. 29 ülke beraber haraket ediyor sende bunlarin icindesin.Nato birbirini korumak için var. Türkiye bu güne kadar ayakta durup süriye gibi olmamasi Natonun sayesindendir. Bence 

Fanatik bir kurt gurubu bu siteyi kurdu ve tum dertleri turkiye cunku israilda olan tasmslari turklerle problemli bu kurtnews yahudilerden farki yok 14yilda irakta ettiklerinizi 48saatte kayip ettiniz bye bye irak gunlerini unutmadik

Arkadaşlar abd gibi bi ülke çok güçlü gücünün zirvesinde genelde ülkeler çök güçlü oldgunda 

Önce duraklar sonra geriler sonra bölünür yada yıkılır ama turkiyenin yaptikları fazla etkilemez

Bide rusya cin ve diyer ülkeler yaptırım uygularsa ABD ekonomisi cokebilir

Noktaaa....

Yeni yorum ekle