Ana içeriğe atla

Rusya: ABD'yle ilişkilerde gerilim tırmanıyor

Amerika

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, ABD ile Rusya arasında gerginliğin arttığını söyledi. Ryabkov, "Sınır çekme süreçlerinin hızlandığını, hatta bazı noktalarda gerilimin tırmandığını görüyoruz. Bu endişe verici bir işaret" dedi.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, korona virüsü (Covid-19) salgını nedeniyle yapılan karşılıklı yardımlara rağmen Rusya ve ABD arasındaki ilişkilerindeki gerilimin tırmandığını söyledi.

Rus devlet televizyonu Pervıy Kanal’a konuşan Sergey Ryabkov, Rusya ve ABD’nin karşılıklı yardım gönderdikleri halde ikili ilişkilerde bazı noktalarda gerilimin tırmandığına dikkat çekti.

Ryabkov, “Pandemi (salgın) ile mücadelede karşılıklı insani yardımlar da dahil olmak üzere bazı alanda bir takım yeni sınırlara ulaştık, bu memnuniyet verici. Ancak bu ortamda Rusya’ya siyasi, psikolojik baskı, yaptırım baskısı yapma girişimleri devam ediyor. Yani, pandeminin sonuçlarının daha şiddetli olmasını önlemek üzere çabaların birleştirilmesine ve yakın işbirliğine gereklilik varken, sınır çekme süreçlerinin hızlandığını, hatta bazı noktalarda gerilimin tırmandığını görüyoruz. Bu endişe verici bir işaret” diye konuştu.

‘ABD’NİN ANLAŞMADAN ÇEKİLMESİ GÜVENLİĞİMİZ İÇİN SORUN DEĞİL’

ABD’nin Açık Semalar Antlaşması’ndan çekilmesini de yorumlayan Ryabkov, müttefiklerinin ABD ile bilgi paylaşacak yöntemler bulabileceklerini, fakat bunun siyasi ve hukuki açıdan sorun teşkil edeceğini belirtti.

Ryabkov, “ABD’nin bu anlaşmadan çekilmesinin güvenliğimize sonuçları olması açısından herhangi bir sorun görmüyorum. Anlaşma muhafaza edilirse muhtemelen müttefikleri ABD ile (ve ABD’nin onlarla) bilgi paylaşacak yöntemler bulabilecek. Fakat bu bizce politik ve yasal açıdan son derece sorunlu olacak” dedi.

‘TRUMP YÖNETİMİNİN AÇIKLAMASI MOSKOVA’DA KAHKAHAYA NEDEN OLUYOR’

ABD’nin anlaşmadan çekilme nedenleri ile ilgili açıklamalarını “mantıksız ve kaotik” olarak niteleyen Ryabkov, “Trump yönetiminin birden Rusya’nın açık semalar uçaklarının topçu ve roket ateşi için hava gözetleyicisi olarak kullanıldığını açıklaması, Moskova’daki ofislerde ve karargahlarda kahkahaya neden oluyor. Görüntünün netleştirilmeyeceği şekilde ayarlanmış aygıtların ve karşı tarafın temsilcilerinin bulunduğu uçakta tüm bunları hedef göstermek için mi kullanacağız? Bu gerçekten komik” ifadelerini kullandı.

Yeni yorum ekle