Ana içeriğe atla

Pentagon'dan, Rojava Özerk Yönetimi'nin talebine yanıt

Amerika
Rojava

ABD, Rojava Özerk Yönetimi'nin de talebi üzerine Türkiye’ye sattığı silahlarla savaş suçu işlenip işlenilmediğini araştıracak.

Pentagon sözcüsü Carla Gleason, ABD medyasına yaptığı açıklamada, “ABD her zaman ABD silahlarıyla savaş suçu işlenip işlenilmediği iddialarını gerçek anlamda araştırıyor” dedi.

Araştırma kapsamında Türkiye’nin ABD’den aldığı silahları Suriye’deki silahlı gruplara verip vermediği ve bu silahlarla savaş suçu işlenip işlenmediği soruşturulacak.

Rojava Özerk Yönetimi Sağlık ve Dış İlişkiler Komiteleri dün düzenledikleri basın toplantısında, Türkiye’nin Rojava’ya yönelik operasyonunda yasaklı silah kullanılıp kullanılmadığının tespit edilmesi için bir kurul oluşturulması talebinde bulunmuşlardı.

Rojava Özerk Yönetim yetkilileri, Türkiye’nin Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) yeni adı Suriye Milli Ordusu) ile birlikte 9 Ekim’de Rojava’ya yönelik başlattığı operasyonda savaş suçu işlendiğini ve yasaklı silahlar kullanıldığını belirtti.

Rojavalı yetkililer, aralarında çocukların da olduğu 30 kişinin yasaklı silahlar nedeniyle zarar gördüğünü açıkladı.

Türkiye silah ithalatının yüzde 60’ını ABD’den yapıyor. Türkiye’nin Rojava’ya yönelik saldırısının başladığı 9 Ekim’den sonra aralarında Almanya ve Kanada’nın da olduğu 10’dan fazla ülke Türkiye’ye silah satışını durdurdu.

 

1 Yorum

Yorumlar

ISTE BUNA ZAFER DENIR...DUN ISRAIL MECLISINDEN GELEN DESTEK ACIKLAMASI BUGUN BU ACIKLAMA ERDOGAN VE TURKIYENIN KICINA KOCA BIR TEKMEDIR

Yeni yorum ekle