Ana içeriğe atla

Pentagon: İran'ın saldırılarında 109 asker travmatik beyin hasarı geçirdi

Amerika

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, İran'ın 8 Ocak'ta ABD'nin Irak ve Kürdistan Bölgesi’ndeki askeri üslerine gerçekleştirdiği saldırılarda 109 askerinin travmatik beyin hasarına uğradığını açıkladı. ABD’li yetkililer geçen ay  bu sayıyı 64 olarak açıklamıştı.

Pentagon, Irak'taki El-Esad Hava Üssü ve başkent Erbil’deki havalimanı yakınlarındaki ABD üssüne 8 Ocak’te İran tarafından gerçekleştirilen füze saldırısında 109 askerin travmatik beyin hasarına uğradığını duyurdu.

Pentagon Basın Sekreteri Alyssa Farah, tıp uzmanlarınca “teşhis konulanların yaklaşık yüzde 70'inin görevine geri döndüğünü” aktardı.

İran’ın saldırısı

İran, 8 Ocak'ta ABD'nin Irak'ın Anbar eyaletindeki Ayn el Esad Hava Üssüne ve Erbil'de Amerikan askerlerinin bulunduğu noktalara en az 22 füze atmıştı.

İran Devrim Muhafızları saldırıların ABD'nin öldürdüğü Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani'nin intikamını almak üzere yapıldığını açıkladı.

ABD Başkanı Donald Trump, saldırılarda herhangi bir ABD askerinin yaralanmadığını söylemişti.

Daha sonra Pentagon yetkilileri saldırı nedeniyle 64 askerin beyin travması geçirdiğini ve tedavilerinin yapıldığını duyurmuştu.

BBC'de yer alan habere göre, Amerikan ordusu daha önceki bir açıklamasında saldırıdan sonraki haftalarda bu sayının artabileceğini, çünkü semptomların ortaya çıkması için zamanın geçmesi gerektiğini, bazen askerlerin durumu rapor etmesinin sürdüğünü belirtmişti.

Ordu generallerinden Mark Milley, geçen ay yaptığı açıklamada travmatik beyin hasarından muzdarip askerlerin orta halli vakalar olduğunu ifade etmişti.

Travmatik beyin hasarının semptomları arasında baş ağrıları, sersemlik, ışığa ve bulantıya duyarlı olmak sıralanıyor.

Reuters'ın haberine göre Pentagon, travmatik yaralanmaların etkisini küçültmek ya da veri akışını ertelemek gibi bir niyetleri olmadığının altını çizdi.

Ancak Reuters'a göre İran'ın saldırısı, askerlerin beyin hasarları ve travma sonrası hastalıklarının nasıl raporlandığına dair tekrar soru işaretlerinin ortaya çıkmasına neden oldu.

Geçen ay Trump'ın askerlere ilişkin olarak "bir şeyleri olmadığını, sadece başlarının ağrıdığını" söylemesi tepki çekmişti.

Yeni yorum ekle