Ana içeriğe atla

Jeffrey'den Kürdistan Bölgesi'ne övgü: Onlara büyük saygı duyuyoruz

Amerika
Kürdistan Bölgesi

ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, Kürdistan Bölgesi halkını ve hükümetini överek, “Onlara büyük saygı duyuyoruz. Her şeyden önce, barış içinde ve ekonomileri oldukça iyi durumda” dedi.

Çarşamba günü Dışişleri Komitesi Dışişleri Komisyonu’nda konuşan ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi ve Küresel Koalisyonun DAİŞ’le Mücadele Özel Elçisi James Jeffrey, Kürdistan Bölgesi halkını ve hükümetini övdü.

Jeffrey, “Onlara büyük saygı duyuyoruz. Her şeyden önce, barış içinde ve ekonomileri oldukça iyi durumda. DAİŞ’ten kaçan yüz binlerce mülteciyi aldılar ve onlara iyi davrandılar” ifadelerini kullandı.

Oturumda Kongre üyesi Rep. Steve Watkins’in Kürdistan Bölgesi’yle ilgili sorusuna yanıt veren James Jeffrey, şunları söyledi:

“1990’ların sonlarından bu yana siyasi liderlikleriyle çalıştım. Kısmen kendilerini savunabiliyorlar. Ayrıca, Kürdistan Bölgesi, komşularıyla barışçıl politikaya sahip. Türkiye ile iyi bir ilişkileri var ve Irak politikasının kurucu bir parçası.”

Ruslar, Türkler ve DSG ile çalışacağız

Öte yandan James Jeffrey, Washington yönetiminin şu anda Türkiye ve Rusya ile işbirliği yapma niyetinde olduğunu söyledi.

Jeffrey, "Şu anda Türkler ve Ruslar ile çalışacağız. Ayrıca Demokratik Suriye Güçleri (DSG) içindeki partnerlerimizle çalışacağız. Ancak DAİŞ’le mücadeleye devam etmek ve istikrarı sağlamak için Suriye rejimiyle çalışmayacağız" ifadelerini kullandı.

Jeffrey, yaptırımları bir 'tutum değiştirme aracı' olarak gördüklerini, tutumun değişmesi halinde yaptırımların kaldırılacağını ifade ederek, ABD'nin operasyonun durdurulması için Türkiye'ye askeri güç kullanma tehdidinde hiçbir zaman bulunmadığını kaydetti.

 

3 Yorum

Yorumlar

SEN BIR NUMARALI KURT DUSMANISIN..SEN ERDOGAN CE FASIST TC NIN YAVERI VE BASDANISMANISIN..GIT O LAFLARINI KENDINE SAKLA....KURTLERI ZOR KANDIRIRSINIZ ARTIK ALCAK KATIL KENDINI SATMIS TURK LOBISI KOPEGI

Yeni yorum ekle