Ana içeriğe atla

Hook: "İran'a karşı askeri müdahale masada"

Amerika

ABD’nin İran Özel Temsilcisi Brian Hook, Tahran’ın nükleer silah edinmesini önlemek için askeri müdahale seçeneğini göz önünde bulundurduklarını belirtti.

İsrail’de Kanal 13 televizyonuna katılan Brian Hook, “Başkan Trump, İran’ın asla nükleer silah elde edemeyeceğini açık bir şekilde ifade etti” dedi.

ABD’nin silah ambargosunu yaptırımlar üzerinden uzatmayı tercih ettiğini söyleyen Hook, “İran'ın kurallarına göre oynadığınızda, İran kazanır. Bu nedenle 13 yıldır yürürlükte olan silah ambargosunu genişleteceğiz” ifadelerini kullandı.

Hook, sözlerini şöyle sürdürdü:

 “Amerikan halkı adına sorduğumuz soru, İran’ın asla nükleer silah sahibi olmamasını garanti edecek en etkili yol nedir? Bunun cevabı, (İran ile yapılan) Ortak Kapsamlı Eylem Planı değil. Başkan (Donald Trump) İran’ın hiçbir zaman nükleer silah elde etmeyeceğini net bir şekilde ortaya koydu ve askeri seçenek her zaman masada göz önünde bulunduruluyor.”

Hook, ABD’nin İran nükleer anlaşmasından çekilmesinin doğru bir karar kaydetti.

İran ile Çin, Fransa, Almanya, Rusya, İngiltere ve Avrupa Birliği (AB) arasında 2015'te Tahran'ın nükleer faaliyetlerinin düzenlendiği ve denetim altına alındığı bir anlaşma imzalanmıştı.

Ancak ABD Başkanı Donald Trump'ın göreve gelmesinin ardından Washington, anlaşmadan tek taraflı çekilerek, İran'a yeniden yaptırım uygulamaya başlamıştı.

Anlaşmanın diğer taraflarından Washington'u durdurmasını isteyen ancak bunda başarılı olamayan İran, Temmuz 2019'da nükleer anlaşmanın bazı maddelerini, 5 Ocak 2020'de anlaşmadan kaynaklanan tüm taahhütleri askıya aldığını açıklamıştı.

Tahran, yaptırımların kalkması ve menfaatlerin temin edilmesi halinde yeniden anlaşmaya dönmeye hazır olduğunu ifade etmişti.

Yeni yorum ekle