Ana içeriğe atla

ABD'li senatör Hollen: Türkiye ateşkesi ihlal ediyor, Kürtlere saldırıyor, yaptırımlar için neyi bekliyorsunuz?

Amerika

Türkiye-ABD ve Türkiye-Rusya arasındaki anlaşmalar sonrası Suriye askeri harekâtı durdurulmasına rağmen Türk tarafının saldırılarına devam ettiğine dair raporlar gelmeye devam ediyor.

ABD'li senatör Chris Van Hollen de, Trump yönetimi ve Türkiye arasında 17 Ekim'de imzalanan ateşkes anlaşmasının Türkiye tarafından ihlal edildiğini belirterek, "Trump yönetiminin yetkilileri, bunun gerçekleşmesi durumunda yaptırımların devreye konacağını garanti etti" ifadesini kullandı.

"Tam bir sessizlik hâli" diye devam eden Hollen, ABD Dışişleri Bakanı Pompeo'ya gönderdikleri mektubu hatırlatarak, "Partilerüstü mektubumuzda soruyoruz: Ne için bekliyorsunuz? ABD'nin güvenilirliği tehlikede" vurgusu yaptı.

Hollen, daha sonra yaptığı bir diğer paylaşımda ise, "Erdoğan, IŞİD'le savaşımızda ve Bağdadi'yi ele geçirmemizde bize yardım eden Suriye-Kürt liderliğindeki güçlerin lideri General Mazloum’a suikast yapmak istediğini söyledi.Trump’ın kendi yönetimi, Türkiye'nin vekilllerinin (Suriye Milli Ordusu) savaş suçu işlediğini kabul etti. Tüm senatörler bu daveti iptal etmek için Trump'a çağrı yapmalılar" ifadesini kullandı.

Hollen, ateşkes anlaşması sonrası ilk değerlendirmesinde, "Türkiye, belirlenen bölgelerin dışında Kürtlere saldırıyor. Bu, ateşkesin büyük bir ihlali. Dışişleri Bakanlığının bana söylediğine göre bu durum, ABD'nin yaptırımlarını tetikleyebilir. Şimdi harekete geçme zamanı. Tepkisizlik, Erdoğan'ın etnik temizleme operasyonuna yol açıyor" demişti.

Yeni yorum ekle