Ana içeriğe atla

ABD'den Suriye'de acil ateşkes çağrısı

Amerika
Suriye

ABD'nin Ankara Büyükelçiliği, Suriye'de derhal ateşkes ilan edilmesi çağrısında bulundu.

ABD'nin Ankara Büyükelçiliği’nin Twitter hesabından yapılan paylaşımda, ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey'nin, Beşşar Esad yönetiminin Rusya'nın desteğiyle İdlib'de gerçekleştirdiği askeri saldırıyı ve Suriye'deki ihtilafa siyasi çözüm bulmak için iş birliği imkanlarını ele almak üzere Ankara'da üst düzey Türkiyeli yetkililerle görüşeceği belirtildi. 

Rusya, İran, Hizbullah ve Şam yönetiminin faaliyetlerinin istikrarsızlaştırıcı olarak nitelendirildiği paylaşımda, bu eylemlerin, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) 2254 sayılı kararı uyarınca ateşkesin tüm Suriye'de tesisini ve Suriye'nin kuzeyinde bulunan yerlerinden edilmiş yüz binlerce insanın güven içinde evlerine dönmelerini engellediği kaydedildi.

Paylaşımda, "Derhal ateşkes ilan edilmesi ve insani yardım kuruluşlarının kesintisiz bombardımanlardan kaçan yüz binlerce insanın acılarını hafifletmek amacıyla çatışmalardan etkilenen bölgelere tam erişiminin sağlanması çağrısında bulunuyoruz" ifadesi kullanıldı.

Türkiye Milli Savunma Bakanlığı’ndan dün yapılan açıklamada, İdlib'de Suriye Ordusu'nun yoğun topçu atışı sonucu 5 Türkiye askerinin yaşamını yitirdiği, 5 askerin de yaralandığı bildirilmişti.

Yeni yorum ekle