Ana içeriğe atla

ABD'den Fıratın doğusunda hazırlık, İran'dan misillemeler için 4 adım

Amerika
Rojava
İran

ABD ordusu, Rojava'da Fırat Nehri’nin doğusunda kalan bulunan petrol sahalarının yakınlarında konuşlu birliklerini takviyelerle güçlendirirken, İran milisleri, Devrim Muhafızları Ordusu (DMO) Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’ye yönelik suikastın sonuçları beklentisiyle Elbukemal’deki bazı bölgelere yeniden konuşlandılar. İstihbarat kaynakları, İran'ın Süleymani suikastının misillemesine hazırlık için dört adım attığını belirtti.

Şark'ul Avsat'ta yer alan habere göre, Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), ABD askeri konvoylarının el-Ömer petrol sahasından çıkarak Deyr ez Zor kırsalında İran yanlısı güçlerin etki alanlarına en yakın noktada bulunan Kuniko petrol sahası etrafında birkaç kez devriye gezdiklerini aktardı. Kaynaklar, ABD ordusunun gelişmiş anti-füze sistemleriyle birliklerine takviyede bulunduğunu belirtti.

ABD’nin 25 araçlık askeri konvoyu 6 Ocak'ta Deyr ez Zor'un doğu kırsalındaki El-Busayra ilçesindeki köprüden geçerek el-Ömer petrol sahasına gitti, ABD liderliğindeki Uluslararası Koalisyon güçleri, el-Ömer petrol sahası çevresinde tatbikatlar gerçekleştirdi. Tatbikatlar sırasında helikopterlerle havadan tatbikat bölgesinin çevresine bombalar atıldı.

Öte yandan ABD güçlerine ait zırhlı araçlar ve dev askeri teçhizatlarla dolu kamyonlar cumartesiyi pazara bağlayan gece yarısı Fırat'ın doğusundaki üslere ulaştı.

ABD, Suriye Petrolü İçin Önlemleri Artırdı

Rusya merkezli Sputnik Haber Ajansı, ABD güçlerinin askeri teçhizat yüklü 100'den fazla kamyondan oluşan dev konvoyu Rojava topraklarına getirdiğini aktarırken, bunun ABD’nin Rojava ve Suriye'deki petrol sahaları ve çevresindeki kontrolünü güçlendirmeyi hızlandırıcı adımlarının bir parçası olduğuna vurgu yaptı.

Yeni ABD konvoyu, Rojava ile Kürdistan Bölgesi'nin kontrolündeki El Tanf Sınır Kapısı’ndan girdi. Sputnik’in aktardığı bilgilere göre konvoy, Kamışlo şehrini geçtikten sonra Haseke'nin güneyindeki eş-Şedadi ilçesinde bulunan el-Cibse petrol sahaları yakınlarındaki üsse ve Deyr ez Zor’un doğu kırsalındaki el-Ömer petrol sahasına ulaştı.

ABD güçleri birkaç gün önce büyük bir askeri konvoyla El Tanf Sınır Kapısı’ndan geçerek Haseke’ye ulaştı. Konvoyda lojistik malzemeler, araçlar, buldozerler, jeneratörler ve elektrik trafolarıyla dolu 130'dan fazla büyük kamyon bulunuyordu.

İranlı Milislere Ait Mevziler Boşaltıldı

Öte yandan kaynaklar, İranlı milislerin Deyr ez Zor bölgesindeki Elbukemal şehrinde bulunan İran yanlısı milislere ait mevzileri bombalanma ihtimaline karşı tahliye ettiğini belirtti. SOHR ise milislerin şu anda Fırat Nehri kıyısındaki bölgelerde konuşlandırıldığını ve güvenlik personelinin karargâhlarını koruduğunu aktardı.

Bununla birlikte Cumartesi günü Elbukemal semalarında kimliği tespit edilmeyen insansız hava araçlarının (İHA) görüldüğünü kaydeden SOHR, şehrin yakınında ve Irak sınırındaki bölgede konuşlu İran yanlısı milislerin İHA’lara ağır makineli tüfeklerle ateş açtıklarını belirtti. İHA’ların silahlı olup olmadıkları ya da bu milislerin yönetim kadrosu hakkında bilgi toplayıp toplamadıkları bilinmiyor.

İsrail’den İran Noktalarına Saldırı

Diğer yandan İsrail, Deyr ez Zor kırsalında bulunan Elbukemal’deki İran’a ait bir noktayı hedef alan birkaç hava saldırısı düzenledi. İsrail merkezli haber sitesi Debka, milislerin Iraklı liderlerinin ve üst düzey personelin büyük bir bölümünün geçtiğimiz Cuma ve Cumartesi günleri İran’a transfer edildiklerini ve ‘Tahran’ın ABD hedeflerine ulaşma hazırlıklarının Pazar günü Suriye ve Lübnan'a da yayıldığını’ kaydetti.

Bununla birlikte istihbarat kaynakları, Tahran’ın ‘ABD hedeflerine yönelik misillemelere hazırlık için’ attığı dört adımdan bahsettiler. Bu adımların ilkinde, İran yanlısı Iraklı milisler, lider kadroları ülkeyi terk ettikten sonra büyük şehirlerdeki komuta merkezleri ve üslerini kapatarak silahlarıyla sivillerin arasına karıştılar. İkincisinde, ilk tahliye sırasında İran'a gönderilmeyen milis liderler, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esed rejiminin kontrolü altındaki bölgelerde yeniden konuşlandırıldılar. Üçüncüsünde, Suriye'de bulunan komuta merkezleri ve üsleri dağıtıldı. Dördüncüsünde ise Hizbullah, İsrail'in yerle bir edeceğini ima ettiği Bekaa Vadisi’ndeki üssünü kapatmak için çalışmalara başladı.

Yeni yorum ekle