Ana içeriğe atla

ABD: YPG IŞİD’le mücadeleden çekildi

Amerika

ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı General Joseph Votel, Halk Savunma Birlikleri’nin (YPG) IŞİD’le mücadeleden “çekildiğini” söyledi.

 

General Votel, ABD Afrika Kuvvetleri (AFRICOM) Komutanı Thomas Waldhouser ile Senato Silahlı Hizmetler Komitesinde konuştu.

ABD’nin desteklediği Demokratik Suriye Güçleri’nin (DSG) Efrin'e gitmesine ilişkin bir senatörün, "Kürtler konusunda Suriye’de bir politikamız yok ve ne yaptığımıza ilişkin uzun dönem politikamız da yok gibi görünüyor. Ülkeyi DSG'nin bir bölümünü kontrol edeceği şekilde bölüyor muyuz?" sorusuna Votel, ABD'nin Efrin’de faaliyet göstermediğini söyledi.

General Votel, "Suriye Demokratik Güçleri görüşmelerimizde buranın bizim operasyon alanımız olmadığını ve bu noktada şu aşamada orada faaliyet gösterme niyetimizin olmadığını anladılar” şeklinde konuştu.

Votel, Türkiye’nin Efrin’e yönelik operasyonlarının IŞİD’le mücadeleyi etkilediğini ve dikkatleri oradan aldığını söyledi.

YPG’nin IŞİD’le mücadeleden çekilip çekilmediğine yönelik bir soruya ise Votel, "Bu şu anda olmuş durumda" yanıtını verdi.

Yeni yorum ekle