Ana içeriğe atla

ABD tarihinde bir ilk: Kürt kadın büyükelçi

Amerika
Kürdistan Bölgesi

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump, Herro Kadir Muhammed Emin Mustafa isimli Kürt diplomatı Bulgaristan’a büyükelçi olarak atayarak, ABD tarihinde bir ilke imza attı.

Herro Mustafa'nın Bulgaristan'ın Kürdistan Bölgesi ile ilişkilerini geliştirme ve ortaklaşma girişimlerinin ardından gelmesi dikkat çekti.

Aslen Erbilli olan Herro Kadir Muhammed Emin Mustafa, daha önce ABD hükümetinde farklı görevlerde bulundu. 2016 yılında ABD’nin Portekiz Büyükelçiliği’nde görev yaptı, Hindistan’da Yeni Delhi Büyükelçiliği’nde de danışmanlık görevinde bulundu.

2009-2011 yılları arasında ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın Ortadoğu ve Orta ve Güney Asya Çalışmalarından Sorumlu  Danışmanlığını yaptı.

Hero Kadir Muhammed Emin Mustafa İran ile 5+1 ülkeleri arasında yapılan görüşmeleri yakından izleyen isimler arasında da yer aldı.

ABD Ulusal Güvenlik Konseyi’nde İran, İsrail - Filistin ve Ürdün çalışmaları departmanında yöneticilik yaptı.

2005 yılında Irak’ın Musul kentinde siyasi görevle çalışmalar yürüttü, Lübnan, Yunanistan ve Afganistan’da da siyasi sorumlulukları oldu.

ABD’nin Kuzey Dakota eyaletinde yaşamış olan Kürt diplomat, anadili Kürtçe’nin yanında iyi düzeyde İngilizce, Arapça, Farsça, Yunanca, Hintçe ve Portekizce dillerini biliyor.

Herro Kadir Muhammed Emin Mustafa, Princeton Üniversitesi Dış Siyaset Hizmetleri alanında yükseklisans yaptı.

 

1 Yorum

Yorumlar

Yeni yorum ekle