Ana içeriğe atla

ABD Dışişleri Bakanı: Efrin operasyonu, IŞİD’le mücadelede dikkatimizi dağıtıyor

Amerika

Türkiye’nin 20 Ocak’ta başlattığı Efrin operasyonuna ilişkin yeni açıklamada bulunan ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, operasyonun ABD'nin öncülüğündeki koalisyonun IŞİD’le savaşından dikkatlerin dağılmasına ve uzaklaşmaya yol açtığını söyledi.

Ortadoğu turuna çıkan ve Kuveyt’te açıklamalarda bulunan Tillerson, Efrin’e ilişkin “Bizim Suriye'nin doğusunda IŞİD’i yenmek için verdiğimiz savaştan uzaklaşmalara yol açtı” dedi.

Operasyonun, Suriye'nin doğusundaki Demokratik Suriye Güçleri’nin Efrin'e kaymasına yol açtığını aktaran ABD Dışişleri Bakanı, “Doğu Suriye'de IŞİD’i yenmek için sürdürdüğümüz mücadelenin etkisini azalttı" diye konuştu. Tur kapsamında Ankara'yı ziyaret edecek olan, perşembe ya da cuma günü temaslarda bulunması beklenen Tillerson ''NATO müttefikimiz Türkiye ile görüşmeler yürütüyoruz. Onların operasyonlarının bizim temel misyonumuz olan IŞİD’in yenilmesi üzerindeki etkisini dikkate almalarının önemli olduğunu düşünüyoruz” ifadesini kullandı.

Öte yandan Ankara, Pentagon bütçesinde Demokratik Suriye Güçleri'nin eğit donatı için 300 milyon dolar, sınır güvenlik faaliyetleri için 250 milyon dolar talep edilmesine 'YPG'ye 550 milyon dolarlık bütçe ayrıldığı' gerekçesiyle büyük tepki gösteriyor. Tillerson ise şunu söyledi: ''Suriye'de özgürleştirilen bölgelerde istikrarın sağlanması için 200 milyon dolar ek bütçe sağlanması kararlaştırıldı.''

Yeni yorum ekle