"Muhalefet Kürtlerin desteği ile Erdoğan’a sürpriz yapabilir"

Rawest Araştırma Direktörü Reha Ruhavioğlu, Türkiye’de muhalefetin tek adayla cumhurbaşkanlığı seçimlerine katılması ve Kürtlerin de gönülden oy verebileceği bir aday belirlemesi halinde Erdoğan’a karşı bir sürpriz yapabileceğini söyledi

"Muhalefet Kürtlerin desteği ile Erdoğan’a sürpriz yapabilir"

Reha Ruhavioğlu, son dönemde hem AK Parti’nin hem de DEVA ve Gelecek Partisi’nin kent ve ilçelerde kongre düzenlediğini hatırlattı.

AK Parti kongrelerinin eskisi gibi sıcak ve coşkulu geçmediğini belirten Ruhavioğlu, “Çünkü merkezden karar geliyor, başkan belirleniyor. Bu nedenle hazırlık yapılmıyor, kampanyalar yürütülmüyor. Sadece başkanlık için belirlenen kişi ve çevresi bu heyecanı yaşıyor” dedi.

Ruhavioğlu, “Fakat DEVA ve Gelecek Partisi yeni pariler oldukları için kongreleri daha coşkulu geçiyor. Önümüzdeki günlerde 10 Ekim günü Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Genel Başkanı Ali Babacan Diyarbakır’a gelecek ve DEVA Partisi’nin Diyarbakır il kongresi gerçekleştirilecek. Zaten Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu da geçtiğimiz süreçte Diyarbakır’a gelmişti. Bu partiler gelip taraftarlarını hazırlamaya ve motive etmeye çalışıyorlar” diye konuştu.

Yeni kurulan partilerin yavaş yavaş güçlendiğini anlatan Reha Ruhavioğlu, “Fakat AK Parti’den uzaklaşanlar hangi tarafa geçiyor, kime oy verecek henüz bu çok net değil. Bugün Kürtler de Türkler de AK Parti’den yavaş yavaş uzaklaşıyor. Ama hala kararsızlar kime oy vereceklerini net bir şekilde belirtmiyor” ifadelerini kullandı.

Rawest Araştırma Direktörü Ruhavioğlu, yerel seçimler ve cumhurbaşkanlığı seçimleri hakkındaki tahminini şu şekilde dile getirdi:

“İkinci önemli konu ise, muhalefetin ne yapacağıdır. Sözü edilen seçmenlere umut verebilecek mi, karasızların tavrı buna göre de belli olacak. Ki zaten milletvekili seçimleri cumhurbaşlanlığı seçimlerinden daha önemli değil. Önemli olan cumhurbaşkanlığı seçimleridir. Önemli olan muhalefetin nasıl bir aday belirleyeceğidir. Kürtlerin bu adaya nasıl bakacağı, oy verip vermeyeceğidir. Bunlar birbirleri ile bağlantılı konulardır.  Muhalefet HDP de dahil tek adayla Recep Tayyip Erdoğan’ın karşısına çıkarsa ve o aday da Kürtlerin gönülden oy verebileceği bir aday ise o zaman Erdoğan’a karşı bir sürpriz yapabilir.”

Babacan Diyarbakır’a gelecek

Bugüne kadar 52 il ve 207 ilçede resmî teşkilatlanma sürecini tamamlayan DEVA Partisi, 75 il ve 332 ilçede de kurucu kadrolarını yetkilendirdi.

Kuruluş çalışmalarının ardından 20 ilin 70 ilçesinde birinci olağan kongrelerini tamamlayan DEVA Partisi'nin Genel Başkanı Ali Babacan, partisinin Diyarbakır il kongresine katılmak üzere 10 Ekim'de kente gelecek.

Babacan’ın önce Diyarbakırlı iş insanları ile ardından sivil toplum ve hak örgütleri ile bir araya gelmesi bekleniyor.

Babacan ayrıca tarihi Sur İlçesi’ne giderek buradaki esnaf ve vatandaşları ziyaret edeceği öğrenildi.

Kaynak/Rudaw