McGurk: Türkiye, Suriye'de güvenilir bir ortak değil

ABD'nin eski IŞİD'le Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk, Türkiye’nin Suriye'de güvenilir bir ortak olmadığını belirterek ABD Başkanı Trump’ın Suriye’den çekilme kararını sert bir dille eleştirdi.

McGurk: Türkiye, Suriye'de güvenilir bir ortak değil

 ABD'nin eski IŞİD'le Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk, Türkiye’nin Suriye'de güvenilir bir ortak olmadığını belirterek ABD Başkanı Trump’ın Suriye’den çekilme kararını sert bir dille eleştirdi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın eski IŞİD'le Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk, Washington Post'ta yayımlanan makalesinde Ortadoğu’daki gelişmeleri ve Trump’ın Suriye’den çekilme kararını değerlendirdi.

Ülkesinin gerçekçi bir Suriye politikası için dört acı gerçekle yüzleşmesi gerektiğini söyleyen McGurk, bu dört maddeyi "Suriye'den ayrılıyoruz. Esad kalıyor. Suriye'nin kuzeydoğusunda yalnızca QSD istikrar sağlayabilir. Türkiye Suriye'de güvenilir bir partner değil" sözleriyle özetledi.

IŞİD'in bir dönem Bağdat'ın kapısına dayandığını, ancak şimdi Irak'ın son yıllardaki en güvenli durumunda olduğunu söyleyen Brett McGurk "Zar zor kazanılmış bu başarılar sahada ABD'nin partneri olan Irak güvenlik güçleri, Kürt peşmergeler, Suriyeli bazı muhalif gruplar ve Suriye Demokratik Güçleri'nin kendilerini bu işe adamasıyla oldu" görüşünü dile getirdi.

Trump'ın çekilme kararını Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'dan aldığı telefonla öğrendiğini söyleyen McGurk "Bu kararın etkilerini yatıştırmak için hemen Washington'a döndüm. Koalisyon ortaklarımızı Suriye'den yakın bir zamanda çıkmayacağımız konusunda ikna etmiştik" dedi. McGurk eski Savunma Bakanı Jim Mattis'le birlikte daha önce koalisyon ortaklarıyla 2020'ye kadar Suriye'de kalmak için görüşme yaptıklarını söyledi.

Kararın ardından Batılı koalisyon ortaklarının afalladığını söyleyen McGurk, QSD'nin ilk aşamada şok ve inkar yaşadığını ve Trump'ın fikrini değiştireceğini umduklarını ifade etti.

McGurk, "Gelen yeni talimatları etkili olarak uygulayamayacağım sonucuna varınca istifa kararı aldım" dedi.

Trump'ın "IŞİD'i yendik" açıklamasının doğru olmadığını söyleyen McGurk, ABD Başkanı'nın daha önce ifade ettiği 30 günlük çekilme takviminiyse "lojistik olarak imkansız" olarak nitelendirdi.

Türkiye'nin ABD desteği olmadan Suriye sınırının içine doğru yüzlerce kilometrelik bir operasyon yapamayacağını söyleyen McGurk, "Ayrıca Türkiye'nin desteklediği muhalif grupların içinde IŞİD'le değil Kürtlerle savaşacağını söyleyen radikaller de var" diye konuştu.

McGurk bölgede oluşacak boşluğu dolduracak bir güç bulunmadığına dikkat çekerek, "Türkiye destekli grupların binlerce Kürdü yerinden edebileceğini, ayrıca bölgedeki Hristiyan azınlığın da tehlike altında olduğunu" ifade etti.

Trump'ın kararının ABD'nin müttefikleriyle de arasını açacağını söyleyen McGurk, "Ortaklarımız bizi dinlemeyi bırakıp, bizim çıkarlarımızla çelişen kararlar vermeye başlayacak" dedi.

McGurk makalesinde gerçekçi bir Suriye politikası izlemek için dört acı gerçeğin kabul edilmesi gerektiğine dikkat çekerek dört maddeyi şöyle sıraladı:

- Suriye'den ayrılıyoruz.

- Esad kalıyor.

- Suriye'nin kuzeydoğusunda yalnızca QSD istikrar sağlayabilir.

- Türkiye Suriye'de güvenilir bir partner değil.

Brett McGurk'ün makalesi şu ifadelerle sona erdi:

"İronik olan şu ki, Başkan en baştan beri hedefinin IŞİD'i yenmek olduğunu söyledi. 2016'da IŞİD'in canına okuma sözü verdi. Ancak son dönemdeki tercihleri ne yazık ki IŞİD'e yeni bir hayat verdi bile."