Ana içeriğe atla

Peşmerge Filmi, Uluslararası 50 TV’de yayınlanacak

Peşmerge
Yönetmenliğini Hogır Hırori ve Şinwar Kemal’in yaptığı mayın temizleme uzmanı şehit peşmerge Fahır Berwari’nin hayatını konu alan “The Deminer” filmi, Duhok Film Festivali’nde “En İyi Belgesel” ödülüne layık görüldü.

Duhok Film Festivali  “En İyi Belgesel” ödülünü kazanan Filmin yönetmenleri Hogır Hırori ve Şinwar Kemal’in filmin kahramanı şehit Yarbay Fahır Berwari’nin ailesi de ödül töreninde hazır bulundu.

Fahır Berwari’nin 14 yıllık mücadeleci hayat hikayesini konu alan “The Deminer” filmi, Hollanda’nın başkenti Amsterdam’daki film festivalinde gösterime giren 280 film arasından ödül alan 15 film arasında yer almıştı. Yönetmen Hogır Hırori, filmi 50 TV’de yayınlama kararı aldıklarını söyledi.

8 çocuk babası Yarbay Fahır Berwari, girdiği çatışmalarda birçok kez ölümden kurtuldu ve bir bacağını kaybetti. Ancak pes etmeyerek en tehlikeli silaha karşı mücadele etti. Film, bir peşmerge gibi arkadaşlarını tehlikeden kurtarmak için hayatını tehlikeye atarak cephede sadece elindeki pense ile mayın temizleyen Yarbay Fahır’ın hikayesini anlatıyor.

Film şu ana kadar bir çok ödül kazandı. Uluslararası festivallerde şu ana kadar 10 ödül alaln filmbüyük belgesel festivali olan IDFA’da da en iyi film ödülünü aldı.

Filmin yönetmenlerinden Hogır Hırori, Film için şu ana kadar 20 TV ile anlaşma yaptıklarını ama 50 TV’de yayınlamaya karar verdiklerini açıkladı

Yeni yorum ekle