Ana içeriğe atla

İsrail, silah taşıyan İran kargo uçağını hedef aldı

Orta Doğu

Tel Aviv’in Şam Uluslararası Havalimanı’na yönelik gerçekleştirdiği füze saldırısının, Suriye rejimine bağlı kuvvetler ile Suriye’deki Devrim Muhafızları’na (Pasdaran) silah taşıyan İran kargo uçağını hedef aldığı bildirildi

İsrail merkezli Hadashot kanalı, Boeing model İran kargo uçağının Pasdaranlara ait silahlarla dolu olduğunu ve Tahran’dan gelen uçağın saldırıdan kısa bir süre önce Şam Uluslararası Havalimanı’na indiğini duyurdu.

Şam yönetimi dün yaptığı açıklamada, kuvvetlerinin İsrail’in Şam Uluslararası Havalimanı’nın bulunduğu bölgeye gerçekleştirdiği füzeli saldırının püskürttüğünü açıklamıştı.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) Direktörü Rami Abdurrahman da, İsrail’in füze saldırılarının havaalanı yakınlarındaki bir silah deposunu hedef aldığını söyledi.

Bu arada Bakanlar Kurulu toplantısında konuşan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu,“Düşmanlarımız gelişmiş silahlara sahip olmasını önlemek için çalışmayı sürdüreceğiz. Kırmızı çizgimiz her zamankinden daha net. Ona saygımızı sürdürme konusundaki kararlılığımız her zamankinden daha güçlü”dedi.

İsrailli bir yetkili, İsrail ordusunun son 18 ayda, özellikle İran mevzilerini hedefleyerek Suriye’de 200 civarında baskın düzenlediğini vurguladı.

Yeni yorum ekle