Ana içeriğe atla

Aldar Xelil: Efrin'e geçen Şam'a bağlı milislerin hepsi öldürüldü

Kurdistan
Batı Kürdistan
Politika

TEV-DEM Yürütme Konseyi Üyesi Aldar Xelil, “YPG, Efrin’den çekilse bile Türkiye’nin planında bir değişiklik olmayacak” diyerek, direnmekten başka yollarının olmadığını söyledi.

Kurdistan24’de yer alan haberde Türkiye’nin ÖSO güçleriyle Efrin’e karşı yürüttüğü operasyonun son bulması için YPG’nin bölgeden çekilmesine ilişkin tartışmalar hakkında açıklamalarda bulunan Aldar Xelil, “Türkiye ve ÖSO’nun amacı Efrin’i Kürtsüzleştirmek ve diğer bazı unsurları o bölgeye yerleştirmektir.” şeklinde konuştu.

Aldar Xelil, YPG’nin Efrin’den çekilmesi tartışmalarıyla ilgili şunları söyledi:

“Türkiye, Efrin’i alarak Halep İdlib ve sonra da Minbic ve Cezire bölgesini, ardından da Musul ve Kerkük’ü ele geçirme planı yapmıştır. YPG’nin Efrin’den çekilmesi, Türkiye’nin bu planını değiştirmeyecektir. Dolayısıyla bize direnmek dışında bir yol kalmamıştır.”

Türkiye’nin Minbic meselesinde ABD ile anlaşmaya vardığı yönündeki açıklamalara da değinen Aldar Xelil, o konuda bir anlaşmanın olduğunu düşünmediklerini, böyle bir anlaşmanın IŞİD’in yeniden güç kazanmasına yol açabileceğini söyledi.

Efrine geçen Şam'a bağlı milislerin hepsi öldürüldü

ABD ile ittifaklarının IŞİD’e karşı mücadele çerçevesinde olduğunu belirten Xelil, ABD ve Rusya gibi büyük güçlerin menfaatleri için politika yürüttüklerini belirtti.

Efrin’e geçen Şam’a bağlı Halk Güçleri milislerinin tümünün Türkiye’nin hava saldırılarında hayatlarını kaybettikleri bilgisini de veren Aldar Xelil şunları söyledi:

“Aslında Rusya, Türkiye üzerinden bize saldırıyor. Rusya’nın amacı Efrin’le birlikte İdlib, Cerablus ve Suriye’nin diğer bazı bölgelerini Türkiye’ye vermek istiyor.”

Kaynak
K24

Yeni yorum ekle